Ministrul Economiei, Radu Miruță, a declarat joi seară că există două firme în România care fac selecția directorilor din companiile de stat care primesc salarii uriașe. El a descris această schemă ca fiind „geniul răului”.
Miruță a declarat la Antena 3 că sunt două firme care au în total trei angajați și care fac selecția pentru directori la companiile de stat. El a precizat că, de regulă, este scoasă din joben exact piesa care lipsește din puzzle-ul politic.
Există situații în care unii manageri își fac firmă cu același obiect de activitate și apoi dirijează banii în dezinteresul companiei statului român. Ministrul Radu Miruță a mai afirmat că a fost adoptată o lege care arată că, dacă nu ai experiență într-o selecție anterioară, nu poți să vii și să selectezi directori.
Radu Miruță a descris această schemă ca fiind un „puzzle genial gândit” și „geniul răului” despre cum se pune un om în funcție, ca după aceea relația asta economică să întoarcă bani în buzunarul unui om cu influență politică. El a adăugat că va demonta acest instrument și îl va arunca, comparându-l cu un joc de lego care se împrăștie pe jos.

