O tânără în vârstă de 31 de ani, care lucra la Spitalul Județean de Urgență din Târgu-Jiu, a fost descoperită în stare de spânzurare în apartamentul din care era locatară, situat pe strada Bicaz.
Victima, Andreea Georgiana Sîrbu, era mamăla unei fetițe de 7 ani. Recent, obținuse dreptul de custodie exclusivă asupra copilei, fiind divorțată de soț. Persoanele din cercul apropiat al femeii au declarat că, în perioada imediat anterioară, aceasta se arăta profund îngrijorată pentru posibilitatea de a-și pierde custodia fetiței, tatăl acesteia inițiând la rândul său o nouă acțiune judiciară în acest sens.
În jurul orei 11:40 din data de 6 aprilie 2026, polițiștii de la Poliția Municipiului Târgu Jiu au fost alertați prin serviciul de urgență 112 de un bărbat care anunța descoperirea fiicei sale decedate la locuința familială. O patrulă a Serviciului de Poliție pentru Siguranța Publică s-a deplasat pe loc, împreună cu un echipaj medical de ambulanță. Echipajul de urgență a începe manevre de reanimare, însă, din păcate, a confirmat decesul femeii de 31 ani. O examinare vizuală a cadavrului nu a relevat leziuni externe evidente la nivelul capului, trunchiului sau al membrelor. Corpul defunct a fost transferat în vederea efectuării unui examen autoptic la Serviciul de Medicină Legală din județul Gorj pentru stabilirea exactă a cauzei mortii. În acest caz, poliția a încheiat un dosar penal pentru infracțiunea de ucidere din culpă, a anunțat Inspectoratul de Poliție al Județului Gorj.

