Vlad Gheorghe, consilierul premierului Ilie Bolojan, i-a trimis o scrisoare lui Peter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, în care îi solicită să verifice fondurile trimise de încă premierul Viktor Orban către rețeaua sa din România.
Vlad Gheorghe: Am trimis o scrisoare către Peter Magyar
„AM TRIMIS O SCRISOARE CĂTRE PÉTER MAGYAR
I-am rugat noul lider politic maghiar să cerceteze banii publici trimiși din bugetul Ungariei în România, sub pretextul „investițiilor” pentru comunitățile de etnia maghiară.
Există suspiciuni serioase că o parte din aceste sume nu au ajuns la destinatarii reali, ci au servit la finanțarea unor rețele de influență politică și de propagandă în favoarea lui Viktor Orbán.
Problema nu prinde doar de bani. Este vorba despre construirea unei influențe politice pe teren românesc prin utilizarea fondurilor publice.
„Îi vom urmări pe toți cei care au jefuit statul și îi vom trage la răspundere.”
Ce i-a solicitat premierului ales
Pe baza acestei promisiuni, i-am adresat următoarele cereri premierului ales:
să verifice modul în care au fost cheltuiți banii;
să identifice beneficiarii reali ai fondurilor;
să monitorizeze rețelele create de vechiul regim;
să asigure cooperarea cu autoritățile române și cele europene.
Aceste fluxuri financiare trebuie investigate în întregime.
Curățarea acestui sistem nu este doar o chestiune internă a Ungariei, ci și o problemă la nivel european”, a scris Vlad Gheorghe.

