George Simion a anunțat luni, în cadrul unei conferințe de presă, că formațiunea lui nu susține noul Guvern. Deși a făcut această afirmație, l-a invitat pe Adrian Veștea la sediul AUR.
„Îl așteptăm pe domnul Veștea la sediul AUR până la ora 20.00”, a comunicat Simion.
Acesta a detaliat motivul pentru care dorește să discute cu Veștea.
„Este necesară reconcilierea națională și, din informațiile pe care le-am auzit la televiziune, este nevoie de AUR (…) Dacă în această seară se va desfășura un vot, cu un premier care nu ne-a consultat, AUR nu îi va oferi sprijinul său la urnă. (…) Consecințele acestei conduceri defectuoase trebuie eradicate, iar agenda politică a acelei guvernări nu trebuie repetată”, a completat George Simion.
Președintele AUR a mai menționat că parlamentarii partidului au fost sfătuiți să părăsească sala în momentul votului.
„În AUR nu există trădători (…) atitudinea noastră este să ieșim din sală”, a subliniat Simion.
Totodată, Simion i-a solicitat lui Veștea să renunțe la mandat sau să amâne votul pentru săptămâna următoare.
Scrutinul de învestitură pentru Guvernul Veștea este programat să aibă loc în noaptea de luni spre marți în Parlament.

