„Întâlnire la Ministerul Finanțelor cu Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA în România, și cu Conor Coleman, directorul investițiilor la DFC – Corporația Financiară pentru Dezvoltare Internațională a Statelor Unite. Astăzi am reluat, alături de acești doi parteneri, dialogul intens purtat în ultimele douăsprezece luni cu reprezentanții de la Washington, privind consolidarea dimensiunii economice a parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite”, a scris ministrul pe Facebook.
Președintele Nazare a explicat că DFC reprezintă agenţia prin care guvernul american susţine investiţiile private în proiecte strategice din afara Statele Unite, în sectoare precum infrastructura, energia și tehnologia.
Agenda discuţiilor
Conform declaraţiilor ministrului de Finanțe, discuţiile purtate cu oficialii americani s‑au concentrat pe infrastructura strategică, energie, tehnologie, rolul Băncii de Investiţii şi Dezvoltare şi modalităţi de atragere a unui volum mai mare de capital american în economia românească.
„Parteneriatul economic cu SUA este strategic și reprezintă un real catalizator pentru investiţii în sectoarele cheie ale economiei. Pentru ca aceste dezbateri să se transforme în rezultate concrete, România trebuie să rămână un partener serios și credibil”, a concluzionat Nazare.
Alexandru Nazare, actual ministru interimar al Finanțelor, a fost propus pentru aceeași funcție de către premierul desemnat, Adrian Veștea, în urma demisiei Guvernului Bolojan prin moţiune de cenzură la începutul lunii mai.
În cadrul audierii de luni, Nazare a obţinut un aviz favorabil cu 22 de voturi „pentru”, 16 „împotrivă”, 2 abţineri şi 2 „prezent, nu votez”.

