„Guvernul trădătorilor nu a reușit să obțină votul Parlamentului nici după ce premierul propus s-a supus AUR, într-o încercare disperată de a câștiga sprijinul acelui partid. Partidul Național Liberal nu a votat guvernul PSD‑Veștea și a declarat că nu va mai colabora cu PSD. Guvernul respins de Parlament era controlat de PSD, Adrian Veștea fiind doar o marionetă a acestuia”, a declarat Dan Motreanu după votul parlamentar.
El susține că, la șase săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, „nu observăm nicio soluție propusă de PSD, partidul care a declanșat criza politică”.
Potrivit lui, PNL a precizat și calea de ieșire din criză: un acord politic prin care partidele semnatare s‑au angaja, pe o perioadă de șase luni, să respecte anumite condiții.
„Este vorba de angajamentul oricărui guvern de a‑și asuma responsabilitatea în Parlament pentru proiectele din PNRR, de a menține echilibrul bugetar și de a susține programele de investiții. Dacă partidele ar semna un astfel de pact național, se pot lua în calcul două opțiuni: un guvern minoritar PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR”, afirmă Motreanu.
Liberalul susține că sprijinul pentru învestirea unui guvern trebuie negociat exclusiv în mod transparent, prin noi consultări organizate de președintele țării și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii și nu pe negocieri informale, după ce lista guvernamentală a ajuns deja în fața Parlamentului.

