Axios: NETANYAHU „a fost isteric” din cauza acordului SUA-Iran privind Libanul

Date:

Conform Axios, în cadrul discuțiilor desfășurate în Elveția la data de 21 iunie, Statele Unite și Iranul au convenit să instituie un „mecanism de soluționare a conflictelor” în Liban, cu scopul de a menține armistițiul. Sursele Axios susțin că această înțelegere subminează acordul din 2024 dintre premierul Benjamin Netanyahu și fostul președinte american Joe Biden.

Atunci, Israelul își rezervase dreptul de a reacționa atât la amenințări imediate, cât și la cele emergente din partea Hezbollah.

Acum, conform informațiilor Axios, Israelul ar părea că nu va mai avea capacitatea de a desfășura atacuri preventive și, în plus, nu va participa direct la mecanismul de monitorizare a armistițiului, spre deosebire de Iran.

„Bibi este isteric în legătură cu asta”, a declarat o sursă israeliană pentru Axios. Publicația menționează că acordul cu Libanul îl neliniștește pe prim-ministrul israelian mult mai mult decât armele nucleare ale Iranului, având în vedere implicațiile politice interne ale acțiunilor Israelului împotriva Hezbollah în preajma alegerilor din octombrie.

Statele Unite și Iranul au purtat discuții la Bürgenstock, Elveția, pe 21 iunie.

Reprezentanții mediatorilor – Pakistan și Qatar – au afirmat că întâlnirea a fost pozitivă și constructivă. În urma discuțiilor, vicepreședintele american J.D. Vance a anunțat că părțile lucrează la un „mecanism de soluționare a conflictelor” pentru a împiedica escaladarea confruntării dintre Israel și Hezbollah.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara