Kenya: Nouă eleve, acuzate de UCIȘE în urma unui incendiu mortal la un internat

Date:

Într-un comunicat emis marţi, autorităţile judecătoreşti din Kenya au precizat că nouă eleve vor fi judecate pentru un total de 16 capete de acuzare de omor, în legătură cu incendiul care a izbucnit în luna mai la internatul Utumishi, potrivit AFP.

Focul s-a declanșat la o şcoală rezidenţială care adăpostea fete cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani; în urma tragediei, 16 dintre ele au decedat, iar alte 132 au suferit răni.

Cele nouă fete acuzate au fost reţinute încă din 29 mai, la o zi de la producerea incendiului, iniţial fiind suspectate de săpătură cu incendiu, iar acuzațiile au fost extinse odată cu apariţia unor noi probe.

Statul est‑african se confruntă de ani de zile cu incendii recurente în căminele şcolare. Conform datelor din anchetă, Crucea Roșie din Kenya a constatat cel puțin 47 de incendii în internatele şcolare doar în anul 2026.

Specialiştii susţin că fenomenul este alimentat de nemulțumirile acumulate într-un sistem educaţional considerat subfinanţat și extrem de solicitant pentru elevi.

Kenya a mai cunoscut în trecut incidente similare. Cel mai grav incendiu şcolar din istoria recentă a ţării a avut loc în 2001, când 67 de elevi au pierdut viaţa într-un internat din Machakos.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Bîrcă vrea să-l numească pe SIMION ministru de Finanțe – Ce urmează?

Ion Bîrcă susține că PSD ar trebui să includă...

ALARMĂ ONU: Fondurile HIV/SIDA pun în pericol viețile milioane de africani

Statele Unite au hotărât să oprească transferul de bani...
Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara