ONU în fruntul unei crize: Strâmtoarea ORMUZ amenință viața marinariilor blocați!

Date:

Organizaţia Maritimă Internaţională (OMI), agenţia ONU, se pregăteşte să scoată din strâmtoare peste 11 000 de marinari blocaţi în Golful Persic în urma confruntării dintre Statele Unite, Israel şi Iran, în timp ce Washingtonul avertizează că nicio naţiune nu poate impune taxe de tranzit în Strâmtoarea Ormuz, informează BBC.

Secretarul general al OMI, Arsenio Domínguez, a precizat că operaţiunea de evacuare va fi realizată în colaborare cu Iranul, Omanul, Statele Unite, alte state riverane şi reprezentanţi ai sectorului maritim.

„Am pus la dispoziţie garanţiile de siguranţă necesare şi am verificat în detaliu condiţiile pentru o navigaţie sigură în sprijinul acestor operaţiuni”, a subliniat Domínguez, adăugând că acordul constituie „un pas crucial spre restabilirea securităţii maritime şi stoparea atacurilor inacceptabile asupra navelor civile”.

Se vor folosi două coridoare temporare de navigație

Conform OMI, reuşita evacuării depinde de menţinerea deschisă a Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai vitale artere maritime pentru transportul global de petrol şi gaze.

Organizaţia a anunţat că ar putea sta folosite două coridoare temporare de navigaţie, iar fiecare navă va primi indicaţii specifice pentru tranzit.

De asemenea, OMI va publica zilnic raportul cu navele care părăsesc în siguranţă zona.

Această declaraţie apare în urma semnării, săptămâna trecută, a unui memorandum de înţelegere între Statele Unite şi Iran pentru încetarea ostilităţilor, deşi ambele părţi continuă să aibă interpretări diferite ale conţinutului acordului.

Iranul permite „inspecţii pe termen nedefinit”

Administraţia americană susţine că documentul conţine angajamentul Iranului de a permite inspecţiile Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) asupra programului său nuclear.

Președintele Donald Trump a declarat marţi, pe reţelele de socializare, că Teheranul a acceptat „inspecţii nucleare la cel mai înalt nivel” pe o durată nedeterminată.

Pe de altă parte, Iranul a precizat că inspectorii AIEA nu vor avea acces la instalaţiile nucleare lovite de Statele Unite şi Israel în anul precedent.

Rubio: „Ormuz nu poate fi taxată”

Președintele iranian Masoud Pezeshkian a reafirmat că Teheranul „nu va negocia niciodată” asupra capacităţilor sale defensive.

Între timp, secretarul de stat american Marco Rubio şi-a început turul în statele din Golf, cu o vizită în Emiratele Arabe Unite, urmând să se deplaseze şi în Kuweit şi Bahrain.

Rubio a avertizat că Strâmtoarea Ormuz reprezintă o cale navigabilă internaţională şi că nicio naţiune nu are dreptul să impună taxe pentru tranzit.

„Este o cale navigabilă internaţională. Nicio ţară nu are voie să perceapă taxe pe o astfel de rută. Acesta este dreptul internaţional”, a afirmat şeful diplomaţiei americane.

Trafic scăzut

După izbucnirea conflictului, la sfârşitul lunii februarie, Iranul a blocat efectiv traficul prin Strâmtoarea Ormuz, fapt ce a determinat creşterea preţului petrolului Brent peste 100 de dolari pe baril şi a afectat transporturile de energie şi alte mărfuri esenţiale.

Datele firmei de analiză maritimă Kpler arată că, de la redeschiderea strâmtorii, cel puţin 172 de nave au traversat zona, însă volumul traficului rămâne mult sub nivelul normal de dinaintea conflictului. În plus, informaţiile analizate de BBC Verify indică faptul că peste 200 de petroliere se aflau în continuare în așteptare marţi în apropierea strâmtorii.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara