„Colegii mei devin tot mai ridicoli”
„Colegii mei devin tot mai ridicoli. După ce au țipat șase săptămâni „fără PSD”, zguduind somnul tuturor pisicilor din Bihor, acum se străduiesc să justifice de ce votează un Guvern exclusiv PSD, având ca premier pe președintele PSD. Pentru că ce alt premier ne-a scos pe stradă nu demult? Vedeți de ce Tomac era cea mai bună opțiune?”
După ce ați aprins lumina în cămară să se vadă „șobolanii”, ce faceți, băieți, vrei să le oferi cașcaval cu mâna voastră?! Sunteţi ipocriţi și mincinoşi…
Tomac nu a fost potrivit pentru voi, rămâne un mister. Cum veţi explica alegătorilor de dreapta din România refuzul de a susține, cu trei zile în urmă, un Guvern cu premier liberal, chiar președinte de CJ liberal, vicepremier liberal și cinci miniștri liberali, și îndemnul adresat colegilor parlamentari, transformaţi în „armată de teracotă”, să nu spun niște oi, să voteze un Guvern exclusiv PSD cu premier PSD?
De ce credeţi că românii sunt proşti, iar alegătorii liberali naivi?
Vă lăsaţi conduşi de capriciile unui om care a îngropat economia României! A adoptat cele mai dure măsuri, din istoria recentă, împotriva antreprenorilor şi profesiilor liberale. Istoria nu uită. PNL şi-a batut joc de toate categoriile sale de votanţi tradiţionali. Pur şi simplu i‑a abandonat”, scrie Bogdan pe reţelele de socializare.
Europarlamentarul a analizat recent declaraţiile preşedintelui PNL, Ilie Bolojan:
Bolojan, 11 iunie: „Liberalii nu vor vota Guvernul (…), această variantă este de fapt un paravan care ar scuti PSD de responsabilitatea pentru situaţia în care ne aflăm. În acelaşi timp, un guvern fără sprijin politic nu poate spera decât la supravieţuire.”
Bolojan, 11 iunie: „O formulă cu PSD este exclusă în acest moment, deoarece axa politică a PNL trebuie să rămână una de dreaptă. NU PUTEM ORIENTA POLITICI ECONOMICE CE ÎNRĂDUNCESC DEFICITUL.”
Bolojan, 23 iunie: „Formula propusă este fie un guvern minoritar PSD, fie unul în jurul PNL‑USR‑UDMR, PNL angajându‑se să voteze un astfel de guvern (minoritar PSD) dacă nu se va opta pentru varianta lor. (…) Rămâne de văzut dacă vom mai avea coaliţie, ar fi bine să avem, având în vedere contextul internaţional de criză.”
„Acum e criză? Acum avem posibil un „junk”? Acum ne confruntăm cu probleme de absorbţie? Acum riscăm să nu mai avem de unde să luăm bani prin împrumuturi? Acum plătim un miliard de euro dobânzi lunar? Acum ne ameninţă scenariul grecesc?”
„Până acum, în ultimele două zile, erau doar explicaţii puerile şi false probleme, nu aşa ne spuneau neoprogreştii vopsiţi în liberali, locatarii camarilei slugilor lui Bolojan?”
P.S.
Bolojan a tot ameninţat cu o epurare masivă a „paraziţilor” din administrație, dar a uitat să menţioneze că a dat afară nişte secretare din Oradea (caz ce a fost câştigat totuşi în instanţă) doar pentru a face loc unui „traseist” politic reciclat, pescuit direct din tomberon.
Totul s‑a încheiat când „sfântul” Bolojan a coborât de pe muntele lui de principii pentru a-şi strânge palma cu un oportunist de la Șoșoacă, în schimbul a două voturi pitice în Parlament.

