Guvernul din Londra a anunțat joi un proiect de lege menit să interzică așa-numitele „terapii de conversie”, practici care pretind în mod eronat că orientarea sexuală sau identitatea de gen pot fi modificate, conform AFP.
Autoritățile britanice au subliniat că absența unei legislații clare a permis continuarea acestor practici, în ciuda consecințelor dăunătoare raportate de victime.
„Persoanele care au fost supuse acestor terapii de conversie relatează incidente ce variază de la agresiuni fizice și violuri până la amenințări verbale, manipulare și ritualuri de exorcism. Deficiențele legislative au lăsat comunitatea LGBT+ expusă acestor abuzuri, de aceea este imperativ să adoptăm o lege”, a declarat Olivia Bailey, secretarul de stat pentru egalitate.
Proiectul de lege propune definiții precise ale infracțiunii și sancționează, de asemenea, persoanele din Anglia și Țara Galilor care promovează sau facilitează astfel de practici în afara acestor teritorii.
Interzicerea „terapiilor de conversie” a fost promisă de diferite guverne din Regatul Unit încă din 2018, însă inițiativele anterioare au rămas neterminate, fiind blocate de guvernele conservatoare.
Partidul Laburist, condus de premierul Keir Starmer și aflat la putere din 2024, și-a asumat să implementeze această măsură, extinzând-o și la persoanele transgender.

