Budăi: PNL, USR și UDMR creează o majoritate de conjuctură ad‑hoc în Parlament – Descoperă SCHIMBĂRI care ar putea zdruncina puterea!

Date:

Într-o postare publicată duminică pe Facebook, Marius Budăi afirmă că PNL și USR „au transformat blocajul guvernamental într‑o strategie politică planificată”.

El a adus în discuție o serie de argumente pentru a susține această teză:

„Fapta nr. 1
Eugen Tomac este nominalizat pentru funcţia de prim‑ministru. PNL și USR îşi încep „negocierile”. De fapt, începe un interogatoriu cu condiţii în cascadă, fiecare acceptare fiind urmată imediat de o nouă cerință.
Niciun ministru din PSD. Tomac acceptă. Niciun secretar de stat din PSD. Tomac acceptă. Niciun prefect sau subprefect apropiat de PSD. Tomac acceptă – și în plus solicită ca cei din partid să propună miniștri consideraţi apropiaţi de PSD și să-i discute, chiar să îi schimbe. Control total asupra guvernului pus pe masă. Răspunsul? Au plecat fără să semneze. Pentru că nu căutau un acord, ci un pretext documentat pentru refuz. Misiune îndeplinită.

Fapta nr. 2
Ilie Bolojan se prezintă la Cotroceni și propune personal trei soluţii pentru ieşirea din criză – inclusiv susţinerea unui guvern PSD la votul de investitură. Mai târziu, acelaşi domn Bolojan anunță că PNL nu va susţine şi că nu va pune în practică ceea ce el însuşi a sugerat.
Când un lider cu pretenţii de „om de stat” îşi retrage propria ofertă, nu o face pentru că a apărut o alternativă superioară, ci pentru că interesele de partid au triumfat din nou în faţa logicii stabilităţii. Restul sunt detalii.

Fapta nr. 3
Acelaşi Bolojan, astăzi însetat de consultări şi condiţii nelimitate, a fost exact omul care, în perioada în care guverna, lua decizii majore unilateral, fără să informeze pe nimeni. Chiar Kelemen Hunor a confirmat public că acordul Mercosur – cu efecte grave pentru fermierii români – a fost semnat fără ca partenerii de coaliție să fie informaţi. Voci din interiorul PNL au confirmat acelaşi stil de lucru.

Concluzia, deşi simplă, se dovedeşte incomodă: regulile de coaliție şi dialogul funcționează doar când nu îi servesc pe ei.

Despre majoritatea PNL‑USR‑UDMR

Social‑democratul susține că PNL și USR nu „controlează” și, mai ales, nu „dețin” majoritatea invocată în Parlament.

„Reprezentanţii PNL și USR pretind dreptul absolut de a numi primul‑ministru, invocând o majoritate de conjunctură creată ad‑hoc în Parlament – PNL, USR și UDMR. Este o construcție artificială, învelită în retorică democratică. Nu au candidat împreună, nu au cerut un mandat comun și nu au prezentat un program de guvernare comun. Niciun alegător nu a validat o alianţă PNL‑USR‑UDMR – pentru că aceasta nu a existat. Legitimitatea nu se poate fabrica la masa negocierilor, ci trebuie să provină din voinţa clar exprimată de cetăţeni la alegeri. În plus, fisurile interne şi ezitările propriilor parlamentari arată că se vorbeşte de o majoritate pe care, în realitate, nu o controlează şi cu atât mai puţin nu o deţin”, adaugă Budăi.

El arată că agenţiile internaţionale de rating urmăresc evoluţia României: „România nu se află astăzi în zona de junk – însă drumul spre acea prăpastie se pavează exact cu acest tip de iresponsabilitate: săptămâni de blocaj politic, guvern interimar fără putere de decizie, instabilitate instituţională cronică. O retrogradare nu apare din senin, ci îşi are originea în săptămâni şi luni în care persoane ca domnii Bolojan şi Fritz au ales orgoliul politic în detrimentul stabilităţii naţionale. Dacă România va ajunge acolo, responsabilitatea va reveni integral, documentat şi irefutabil, lor.”

Mai adaugă că PSD nu a cerut posturi şi nu a impus blocaje, ci a propus deschidere şi a adus pe masă soluţii de stabilitate, însă s‑a lovit de un zid de orgolii.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara