ANCOM a publicat luni raportul aferent anului 2025.
Documentul evidențiază o maturizare a conexiunilor fixe de internet, cu o creștere de 6 % în zonele rurale și de doar 1 % în mediul urban. Numărul total al acestor conexiuni a depășit 7 milioane, marcând o evoluție de 3 % față de anul 2025.
Internet mobil: românii consumă în medie 0,5 GB pe zi
Conform datelor ANCOM, 4 din 10 conexiuni sunt Gigabit, în principal datorită creșterii numărului de legături FTTH (fibră optică până la locuință/sediu), care a ajuns la 5,7 milioane. Traficul lunar mediu per locuitor a atins 102 GB, în creștere cu 15 %.
În domeniul internetului mobil sunt înregistrate 22,3 milioane de conexiuni active, dintre care 19,5 milioane au folosit rețele 4G și/sau 5G. Legăturile 5G au crescut în 2025 cu 45 %, depășind pragul de 5 milioane, iar traficul lunar mediu per utilizator a fost de 14,7 GB, echivalent cu 0,5 GB pe zi, adică o creștere de 16 % față de anul precedent.
Statistici privind telefonia mobilă arată că numărul cartelelor SIM a rămas constant (22,8 milioane); creșterea abonamentelor (+5 %) a compensat scăderea cartelelor preplătite active (‑13 %).
Traficul de voce a continuat să scadă anual (‑5 %), ajungând la 55 de miliarde de minute, adică în medie 242 de minute pe lună pentru fiecare locuitor.
Venituri ușor în scădere
Numărul abonaților la servicii de televiziune rămâne stabil, peste 7,8 milioane. Raportul semnalează o migrație continuă a utilizatorilor de la serviciile prin satelit și IPTV (‑170 mii) către cele prin cablu (+170 mii).
ANCOM indică o ușoară descreștere a veniturilor totale din sectorul telecomunicațiilor (‑0,8 %) față de 2024, acestea atingând 16 miliarde lei (aproximativ 3,2 miliarde euro), din care internetul a reprezentat 41 % din totalul veniturilor.

