Autoritățile din Paris INTERZIC vânzarea de alcool în mijlocul unei canicule devastatoare!

Date:

Prefectul de poliție din Paris, Patrice Faure, a anunțat că centrele medicale din capitala franceză și din regiunile învecinate se apropie de pragul limitelor de operare din cauza numărului tot mai mare de pacienți internați în contextul caniculei.

„Voi emite în această seară un decret care va interzice consumul de alcool în public începând de mâine la prânz. După cum știți, consumul de alcool în timp ce soarele arde puternic poate avea consecințe devastatoare”, a declarat el, conform Le Monde.

Conform decretului, consumul de alcool în spațiile publice va fi interzis între orele 12:00 și 07:00 în noaptea de vineri spre sâmbătă și în noaptea de sâmbătă spre duminică. Excepție fac terasele, restaurantele și barurile care dețin autorizațiile necesare.

De asemenea, livrările de băuturi alcoolice vor fi interzise între orele 18:00 și 07:00 în aceleași intervale. Măsura se aplică și magazinelor specializate în vânzarea de alcool.

Prefectul a motivat decizia prin creșterea semnificativă a numărului de intervenții ale brigăzii de pompieri din Paris. Conform declarațiilor sale, serviciile de urgență au desfășurat peste 2.500 de intervenții doar în ziua de joi, dublu față de media obișnuită.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara