„Marina franceză a interceptat marţi petrolierele Deliver în timp ce trecea pe lângă coasta Siciliei, încălcând legislaţia maritimă. Această acţiune recentă Împotriva „flotei fantomă”, desfășurată la doar câteva zile de o operaţiune similară a Regatului Unit, reflectă hotărârea ţării europene. Nu vom lăsa nava să scape de sancţiuni şi să susţină efortul militar al Rusiei. Vom investi toate mijloacele necesare pentru a spori costul războiului pentru Rusia şi pentru a crea condiţiile unei păci durabile şi solide în Ucraina”, scrie Emmanuel Macron în mesajul postat pe X, citat de Le Figaro.
Potrivit Prefecturii Maritime a Mediteranei, nava, cunoscută sub numele de „Deliver”, naviga sub pavonul Cameroen şi plecase din portul rusesc Primorsk. În urma unei inspecţii la bord, autorităţile au constatat nereguli legate de valabilitatea pavilionului sub care se deplasa vasul.
La Marine Nationale a arraisonné mardi le pétrolier Deliver alors qu’il transitait au large de la Sicile en infraction avec le droit de la mer.
Cette nouvelle action contre la flotte fantôme, conduite quelques jours après une opération similaire par le Royaume-Uni… pic.twitter.com/5Gjn43MhLr
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 25, 2026
Această interceptare reprezintă al cincilea caz de acest gen înregistrat de Franţa din septembrie 2025.
La începutul lunii iunie, forţele navale franceze şi britanice au participat la blocarea unui petroliere rusesc aflat sub sancţiuni internaţionale în Oceanul Atlantic. Nava, denumită Tagor, era suspectată că circulă sub un pavilion fals şi provenea din portul rusesc Murmansk.

