George Simion, dezvăluiri șocante dinainte de VOTAREA Guvernului Veștea: Am fost sunat de un consilier prezidențial, iar Administrația Prezidențială neagă acuzațiile

Date:

UPDATE

Administrația Prezidențială a respins categoric ipoteza unor discuții purtate în numele președintelui Nicușor Dan.

„Președintele României nu are cunoștință despre conversația la care face referire domnul Simion. Este exclus ca șeful statului să fi împuternicit vreun consilier să poarte negocieri cu reprezentanți ai partidelor politice sau ai grupurilor parlamentare în vederea obținerii unei majorități în Parlament”, a comunicat instituția citată de Antena 3 CNN.

Presiuni și apeluri de la „palate”

George Simion a susținut că, în ziua votului de învestire a Guvernului Adrian Veștea, a fost contactat de numeroase persoane care pretindeau că sunt apropiate de centrele de putere ale statului român.

„Pe tot parcursul zilei de luni, până am intrat în conferința de presă, am primit zeci de telefonate de la oameni care spuneau că sunt conectați la sferele de putere, la palatele Cotroceni, Victoriei și altele, și mi se spunea că Nicușor vrea să votăm acest guvern”, a declarat George Simion în Marius Tucă Show, găzduit de Gândul.

El a mai precizat că persoanele care căutau sprijinul AUR pentru guvernul propus de liberalul Adrian Veștea, sugerau că AUR ar putea fi integrată în „arhitectura puterii de stat”.

„Ne-au sunat mai mulți oameni importanți, care spuneau că suntem deja incluși în arhitectura puterii de stat. Votul îl doreau, dar voiau să fie un vot în gol, fără ca AUR să facă parte din guvernare sau din putere”, a afirmat liderul AUR.

Intervenția Administrației Prezidențiale

Simion a mai declarat că a fost contactat și de un consilier prezidențial în dimineața zilei votului, dar că acesta nu i-a confirmat că președintele Nicușor Dan susține intrarea AUR în guvern.

„M-a sunat un consilier prezidențial la ora 21:15, dar nu a confirmat în niciun fel că Nicușor Dan este de acord să fim parte”, a mai relevat liderul AUR.

În cursul zilei de luni, George Simion a condiționat orice sprijin pentru propunerea lui Veștea de o discuție cu fostul premier desemnat și de clarificări oferite de președintele Dan privind poziția sa față de AUR.

Acesta s-a întâlnit cu Adrian Veștea, însă în timpul ședinței de învestire a Guvernului a părăsit sala împreună cu parlamentarii AUR, declarând: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală”.

Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire. Au fost exprimate 212 voturi, dintre care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”. Pentru învestirea Guvernului erau necesare 233 de voturi.

Emisiunea completă poate fi urmărită aici:

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara