Hezbollah respinge acordul‑cadru dintre Israel și Liban: Un Acord UMILITOR, rușinos și o cedare a suveranității

Date:

Hezbollah a respins oficial acordul-cadru semnat la Washington între Israel, Liban și Statele Unite, prin care armata israeliană ar urma să se retragă din două zone din sudul Libanului.

„Acest acord este nul și neavenit, iar prevederile Memorandumului de Înțelegere irano-american trebuie puse în aplicare. Acordul-cadru de la Washington este umilitor, rușinos și reprezintă o cedare a suveranității”, a afirmat Qassem, citat de Al Jazeera.

„A condiționa retragerea israeliană de dezarmarea rezistenței din Liban constituie o propunere extrem de periculoasă, care depășește toate limitele acceptabile”, a adăugat liderul Hezbollah.

El a lansat atacuri și asupra autorităților din Beirut, subliniind că acest acord legitimează ocuparea militară israeliană.

„Acordul ar putea duce chiar la anexarea acestor teritorii de către statul sionist. Transmitem autorităților libaneze: este momentul să vă retrageți păcatele care distrug Libanul”, a mai declarat Qassem.

Reacția grupării Hezbollah vine după ce Israel, Statele Unite și Liban au semnat un acord-cadru ce prevede retragerea forțelor israeliene din două regiuni sudice ale Libanului, demers descris drept punct de plecare pentru negocieri viitoare care ar putea conduce la o înțelegere mai amplă între cele două state.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara