Premierul interimar Ilie Bolojan a subliniat că execuția bugetară pentru primele cinci luni arată o scădere a deficitului bugetar al României cu peste 40%, considerând că acest lucru indică clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de limita pe care și-o permite.
„Pe direcția bună – Execuția bugetară pentru primele cinci luni relevă că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40 % în 2026, ajungând la 36 de miliarde de lei, comparativ cu 64 de miliarde în aceeași perioadă a anului precedent. Reducerea de peste 28 de miliarde de lei reprezintă prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au depășit cu mult capacitatea de producție a economiei. Nu mai putea fi evitată. Este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite”, a scris el sâmbătă pe Facebook.
Corecția deficitului este comparată cu tratamentul unei boli, potrivit lui Bolojan.
„Pentru a te face bine și a te însănătoșa, în prima etapă a tratamentului poți să te simți și mai rău. Aceasta este calea spre vindecare. (…) Suntem pe drumul corect. În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde în dobânzi, vom putea aloca resursele pentru dezvoltare, prosperitate și servicii publice de calitate superioară. Dar numai dacă vom continua să veghem asupra sănătății statului. Boala poate reapărea. Populismul, clientelismul și risipa ne pot readuce înapoi la impas. Mulțumesc tuturor românilor pentru că au traversat această perioadă!”, a transmis Ilie Bolojan.

