Maia Sandu a declarat că problema relației la frontieră este adusă în discuție în mod constant în dialogul cu autoritățile române și că partea moldovenească lucrează la perfecționarea propriilor proceduri.
„De fiecare dată se vorbește despre aceasta. Absolut, de fiecare întâlnire se ridică subiectul”, a afirmat președinta Republicii Moldova.
Conducătoarea statului de peste Prut a subliniat că, pe partea moldovenească, evoluția este mai rapidă și că autoritățile de la Chișinău au îndeplinit sarcinile care le reveneau.
„Noi, pe partea noastră, am făcut tot ce am putut. Dacă mai apar întrebări sau obiecții, putem încerca să rafinăm procesele. Cealaltă parte nu poate fi îmbunătățită de noi”, a explicat Maia Sandu.
Sandu: „Nu înțelegem unde sunt obstacolele”
Președinta a menționat că primește garanții de la nivel înalt, din România, că problema cozilor la graniță va fi rezolvată, însă problema revine periodic.
„Nu înțelegem unde se ascund obstacolele, pentru că de fiecare dată primim asigurări și suntem convinși că, la nivel înalt, există dorința reală de a soluționa situația”, a afirmat șefa statului.
Conform declarațiilor Maiei Sandu, au existat momente în care traficul a funcționat mai lin, dar cozile au reapărut ulterior.
„Chiar dacă într-un interval se înregistrează o funcționare mai bună, în cele din urmă se revine la aceleași cozi. Nu ne revine nouă să rezolvăm problema de cealaltă parte”, a subliniat Maia Sandu.
Controlul coordonat, una dintre soluțiile discutate
Întârzierile mari la frontieră reprezintă o problemă veche între România și Republica Moldova. În ultimii ani, cele două state au abordat ideea extinderii controlului coordonat, pentru ca verificările să fie mai eficiente și timpii de tranzit să scadă.
Maia Sandu a precizat că autoritățile de la Chișinău vor continua să aducă subiectul în discuțiile cu partea română ori de câte ori situația se agravează.
„Abordăm această chestiune și o vom aborda în continuare, de fiecare dată când se semnalizează o înrăutățire a situației, revenim, dar nu ne revine nouă să rezolvăm problema pe partea cealaltă”, a declarat președinta.
Criza politică din România și proiectele comune
În cadrul aceluiași interviu, Maia Sandu a fost întrebată dacă instabilitatea politică de la București ar putea influența relația cu Chișinăul și proiectele comune.
„Sperăm să nu aibă un impact. Sperăm să putem continua proiectele importante pe care le-am inițiat”, a răspuns conducătoarea statului.
Președinta Republicii Moldova a adus în discuție și Autostrada Unirii, unul dintre proiectele cheie pentru conectarea celor două țări, exprimând speranța că finanțarea europeană prin programul SAFE va fi asigurată și implementată la termen.
„Sper ca fondurile din programul SAFE, destinate acestei autostrăzi, să fie în siguranță, să fie deblocate și să fie puse în aplicare la timp”, a declarat Maia Sandu.
Șefa statului a evitat să se pronunțe asupra consecințelor concrete ale crizei politice din România, dar a subliniat speranța că atitudinea Bucureștiului față de Republica Moldova nu se va schimba.

