„Ministerul Sănătății solicită punerea în aplicare a planurilor de acţiune pentru limitarea riscurilor medicale generate de temperaturile extreme”, a anunțat instituţia printr-o postare pe Facebook.
Conform informaţiilor furnizate, serviciile de ambulanță trebuie să fie pregătite pentru un volum mai mare de intervenţii. Autoritatea solicită „alertarea echipajelor şi completarea acestora acolo unde numărul de solicitări este în creștere”.
De asemenea, direcţiile de sănătate publică trebuie să verifice capacitatea de asigurare a îngrijirii medicale în unităţile sanitare, inclusiv rezervele de medicamente de urgență, în special pentru afecţiunile declanșate sau agravate de caniculă, precum şi disponibilitatea personalului.
Ministerul Sănătății sfătuieşte cetăţenii să urmeze indicaţiile medicilor, să evite expunerea prelungită la soare, deshidratarea şi activităţile în aer liber ce solicită un efort fizic considerabil.
Cod roșu de caniculă în mare parte a țării
Meteorologii au extins sâmbătă Codul roșu de caniculă.
Duminică, 16 județe vor intra sub avertizare de tip Cod roșu: Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Bistrița‑Năsăud, Suceava și Botoșani.
Începând de luni, avertizarea a fost extinsă la aproape întreaga țară. Singurele județe care nu vor intra în Cod roșu, ci în Cod portocaliu, sunt Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași.
Valorile maxime ale temperaturii vor oscila între 35 şi 41 de grade, cele mai ridicate fiind estimate în Banat și Crișana.
Avertizarea de tip Cod roșu va rămâne în vigoare până pe 1 iulie, la ora 10:00.
Recomandările Ministerului Sănătății pentru populație
Ministerul Sănătății îndeamnă cetățenii să reducă la minimum expunerea prelungită la soare, în special între orele 11:00 și 18:00.
Persoanele care dispun de aer condiționat ar trebui să regleze aparatul astfel încât temperatura interioară să fie cu aproximativ 5 °C mai mică decât cea exterioară. Ventilatoarele nu sunt recomandate dacă temperatura aerului depășește 32 °C.
Cei fără aer condiționat, fie acasă, fie la locul de muncă, sunt încurajaţi să petreacă două‑trei ore pe zi în spații răcoroase, cum ar fi magazine, centre publice sau cinematografe.
Se recomandă consumul zilnic de minimum 1,5‑2 litri de lichide, fără a aștepta senzația de sete. În perioadele de caniculă, este indicat să se bea un pahar de apă (sau echivalentul) la fiecare 15‑20 de minute.
Este indicat să se evite băuturile cu conținut ridicat de cofeină – cafea, ceai, cola – precum și pe cele cu mult zahăr, deoarece pot accentua deshidratarea. De asemenea, consumul de alcool, inclusiv bere sau vin, nu este recomandat deoarece contribuie la pierderea de lichide și diminuează capacitatea organismului de a face față căldurii.
Ministerul recomandă consumul de fructe și legume proaspete – pepene, prune, castraveţi, roșii – datorită conținutului lor ridicat de apă. O porție de iaurt asigură aceeaşi hidratare ca un pahar de apă.
În timpul zilei se recomandă dușuri călduţe, fără clătire completă, și purtarea pălăriilor de soare, a hainelor lejere, largi, din fibre naturale și de culori deschise.
Autoritățile sfătuiesc evitarea activităților în aer liber ce necesită un efort intens, cum ar fi sportul sau grădinăritul. De asemenea, se îndeamnă populația să aibă grijă de copii, vârstnici și persoane cu dizabilităţi, oferindu-le lichide în mod regulat, chiar dacă nu le cer.
Ministerul subliniază importanța menținerii unui contact permanent cu vecinii, rudele și cunoscuții în vârstă sau cu dizabilităţi și monitorizarea stării lor de sănătate.

