Partidul Social Democrat susține că alianța PNL‑USR‑UDMR „sabotează” procesul de constituire a Guvernului și creează condiții artificiale pentru a rămâne la putere.
„PNL‑USR‑UDMR sabotează formarea Guvernului: elaborează condiții pentru a-și menține pozițiile. Partidul Social Democrat denunță blocajul politic total iresponsabil al PNL, USR și UDMR, care amenință să arunce România în haos economic și social. Anunțul de astăzi al formațiunilor de dreapta privind susținerea unui prim‑ministru comun – fără a deține o majoritate parlamentară solidă – reprezintă o nouă încercare de a inventa condiții menite să facă imposibilă constituirea unui Guvern cu puteri depline”, se arată în comunicatul de presă al PSD transmis, vineri, AGERPRES.
Social‑democrații precizează că au susținut constant, „după ce moțiunea împotriva lui Ilie Bolojan a fost aprobată cu un număr record de voturi”, adoptarea unei soluții rapide care să permită României să avanseze.
„1. PSD a dorit refacerea rapidă a coaliției pro‑occidentale – fără Bolojan. Au refuzat! 2. PSD a sprijinit iniţiativele președintelui României privind desemnarea unui alt premier. Au refuzat, deși inițial au acceptat. 3. PSD a fost dispus să preia funcția de prim‑ministru şi guvernare, precum şi să încheie un acord politic cu partidele de dreapta. Au refuzat, deși inițial au propus și au insistat săptămâni întregi asupra acestei variante”, adaugă PSD.
Toate aceste schimbări de poziție ale PNL‑USR‑UDMR, conform sursei citate, demonstrează existența unui scenariu premeditat de menținere a României în criză politică.
„De această dată, formaţiunile de dreapta s-au opus deschiderii manifestate de PSD, invocând un nou șir nesfârșit de pretexte – rotativă guvernamentală, principiul reciprocității, condiţii aberante fără temei constituțional – modificate zilnic, în funcție de calculele de partid. Aceasta nu este negociere. Este sabotaj și rea‑voință. România plătește astăzi consecințele acestui joc: Parlamentul va intra în vacanță în câteva zile, Guvernul rămâne fără puteri depline, etapele PNRR trebuie îndeplinite până la sfârșitul lunii august, iar agențiile de rating se pregătesc să reexamineze evaluarea suverană a țării”, susțin social‑democrații.
Pentru PSD, blocajul impus de formaţiunile de dreapta ar putea avea „un impact devastator asupra ratingului și credibilității României în fața partenerilor europeni”.
„Consecințele acestui blocaj vor fi suportate de milioane de cetățeni. PSD îi solicită liderilor PNL, USR și UDMR să pună capăt acestui joc iresponsabil. România nu este proprietatea dreptei politice și nu poate fi ținută ostatică unor calcule meschine de partid”, subliniază social‑democrații.

