Tânăr de 19 ani, din Slivilești, reținut pentru TÂLHĂRIE – Gorjul de Azi

Date:

Un tânăr de 19 ani, originar din comuna Slivilești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce, în urma unei altercații cu un alt tânăr, de 22 de ani, din aceeași localitate, l-a lovit și i-a sustras un card de memorie.

„În data de 14 aprilie 2026, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Motru au primit o plângere din partea unui bărbat de 22 de ani, rezident în Slivilești, care a susținut că, în seara precedentă, în jurul orei 23:00, în comuna Slivilești, a fost șicanat în trafic de un alt bărbat de 19 ani, tot din aceeași localitate. Ulterior, între cei doi s-a declanșat un conflict spontan, în urma căruia bărbatul de 22 de ani a fost lovit cu palma pe față. După discuții contradictorii, tânărul de 19 ani i-a furat victimei un card de memorie de la camera auto”, a informat Poliția Gorj.

În urma acestor fapte, autoritățile au deschis un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.

„În ceea ce îl privește pe tânărul de 19 ani din Slivilești, s-a decis continuarea urmăririi penale, fiind aplicată măsura preventivă de reținere pentru 24 de ore și plasarea acestuia în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Gorj. Acesta va fi prezentat, cu propuneri legale, în fața Parchetului de pe lângă Judecătoria Motru la data de 16 aprilie a.c.” a adăugat IPJ Gorj.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara