Turnul Eiffel va fi închis marţi, 23 iunie, la ora 16:00 în loc de 00:45, cum se întâmplă de obicei, din cauza valului de căldură, pentru a „asigura cele mai bune condiţii de acces”, a precizat operatorul construcției pentru AFP.
Compania care gestionează Turnul Eiffel (Sete) menționează că închiderea la ora 16:00 înseamnă ultima intrare la 12:15 pentru vizite și la 13:30 pentru restaurante.
„Prioritatea este securitatea”
„Suntem nevoiţi să ne adaptăm la temperatura extremă; siguranţa personalului şi a vizitatorilor este prioritară”, a explicat un purtător de cuvânt al Sete. A adăugat că este „foarte probabil” ca monumentul să fie închis din nou miercuri dimineaţă.
În perioada de vârf, din jumătatea lui iunie, Turnul Eiffel funcționează între 9:00 și 00:45, iar în restul anului între 9:30 și 23:45.
Anual, Turnul atrage aproape 7 milioane de vizitatori, dintre care circa 75 % sunt străini.
Nici turnurile din La Défense nu mai pot funcţiona normal. Este atât de cald încât sistemul frigorific care furnizează aer condiţionat clădirilor de birouri din cartierul de afaceri parizian nu reușește să-şi refacă rezervele de gheață peste noapte.
Una dintre instalaţiile care răceşte zgârie-norii din cartierul de afaceri de lângă Paris funcţionează la capacitate maximă de luni. Totuși, căldura este atât de intensă încât nu poate să-şi reîncarce complet rezervele de gheaţă peste noapte. Turnurile de la La Défense nu vor mai putea fi climatizate în mod normal, iar „temperatura va scădea”, explică Olivier Fleck, directorul fabricii Idex La Défense din Courbevoie.
Centrala de răcire centralizată a atins niveluri de producție fără precedent din 2019. „Am stocat gheaţă tot weekendul, la 100 % din capacitatea noastră, în așteptarea săptămânii. Ieri am folosit aproape două treimi din capacitatea de stocare”, a declarat el. „ Problema este că consumăm mai multă gheaţă decât reuşim să o reîncărcăm peste noapte.”
„Va deveni din ce în ce mai dificil.”
Situată lângă Grande Arche de la Défense, uzina produce în mod obișnuit apă răcită la 4,5 °C, pe principiul unui frigider. Rezervoarele care păstrează cuburi mari de gheaţă acţionează ca rezerve pentru a completa producţia în perioadele de caniculă. Apa rece circulă apoi sub presiune prin kilometri de conducte către clădirile conectate, care o folosesc pentru sistemele proprii de climatizare.
Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, apa ar ajunge probabil în clădiri la 7,5 °C abia joi. „Va deveni din ce în ce mai dificil. Echipamentul nu este proiectat pentru o asemenea căldură”, a continuat Olivier Fleck.
Umiditatea ridicată, pe lângă căldura intensă, reduce capacitatea centralei, deoarece turnurile sale de răcire nu au fost gândite pentru nivelurile actuale. Puterea maximă atinsă luni după-amiază (77 MW) este mult sub cea de acum un deceniu (aprox. 95 MW), iar aerul condiţionat din birouri este setat acum la 26 °C, câţiva grade mai sus decât înaintea crizei energetice. În plus, unele turnuri au fost modernizate, iar altele sunt acum mai bine echipate pentru a gestiona temperatura.

