Jucătorii de top din tenis vor reduce la 15 minute timpul acordat presei în prima săptămână a Wimbledonului. Această măsură face parte dintr-un protest în care sportivii solicită recompense financiare mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o majorare de 20 % pentru această ediție, relatează Financial Times.
Jucătorii și jucătoarele intenționează să lanseze „campania de protest prin acțiune directă” în cadrul conferinței de presă ce precedă turneul, programată pentru acest weekend, conform unui comunicat publicat miercuri seara.
Jucătorii solicită 15 % din veniturile turneului
Larry Scott, fost oficial de seamă în ATP și WTA, îi reprezintă pe sportivi în această inițiativă. Aceștia cer ca premiile de la Wimbledon să reprezinte 15 % din veniturile turneului, evaluate la 444,8 milioane de lire sterline.
Campania a debutat la Roland‑Garros, al doilea Grand Slam al sezonului. La French Open, efortul a primit susținerea unor nume importante precum Aryna Sabalenka, lidera mondială a tenisului feminin, și Jannik Sinner, liderul clasamentului masculin.
Conform comunicatului emis în numele unor jucători de seamă din ATP și WTA, Wimbledon alocă în prezent „puțin sub” 15 % din încasări pentru premiile participanților.
All England Lawn Tennis Club, organizatorul turneului de la Wimbledon, spera să evite un conflict cu sportivii după ce a majorat fondul de premiere pentru 2026 cu 20 %, ridicându‑l la 64,2 milioane de lire sterline.
Pe 12 iunie, jucătorii au apreciat creșterea ca pe un „pas real și semnificativ înainte”. Cu toate acestea, aceștia cer ca fondul total de premiere pentru acest an să atingă 71,2 milioane de lire sterline.
Wimbledon, singurul Grand Slam desfășurat pe iarbă, se va juca între 29 iunie și 12 iulie 2026.

