„Cine dărâmă un guvern trebuie să fie capabil să îl reconstruiască. Criza pe care o traversăm nu este un accident; este manifestarea unei structuri constituționale ce încurajează iresponsabilitatea politică și chiar o răsplătește. Putem înlătura un guvern fără să avem cea mai mică idee despre ce urmează”, a scris Victoria Stoiciu pe Facebook.
Ce reprezintă moţiunea de cenzură constructivă?
Pentru a remedia această problemă, Stoiciu sugerează adoptarea unui model de moţiune de cenzură constructivă, în care un guvern nu ar putea fi înlăturat decât dacă, în acelaşi proces de vot, este desemnat simultan un nou executiv.
„Pentru asta avem nevoie de o schimbare de paradigmă. România trebuie să adopte modelul moţiunii de cenzură constructive. Logica este simplă: nu poţi răsturna un guvern fără să alegi, în acelaşi vot şi cu majoritate absolută, pe cel care îi va lua locul. Cine vrea să dărâme trebuie să demonstreze că poate construi. Ştiu, pentru asta trebuie modificată Constituţia, iar o revizuire constituţională nu este uşoară”, a subliniat senatoarea.
Reacţia lui Victoria Stoiciu apare în contextul în care preşedintele Nicușor Dan a declarat că discuţiile pentru constituirea unui nou Guvern au eșuat, după ce Partidul Național Liberal a schimbat poziţia privind susţinerea unui guvern minoritar al PSD.
Criza politică din România
De la începutul lunii mai, România se confruntă cu o criză politică, declanșată de demisia guvernului condus de Ilie Bolojan, provocată de o moţiune de cenzură susţinută de PSD și AUR. În urma acestei moţiuni, PNL și USR au declarat că nu doresc să mai colaboreze cu PSD, în timp ce PSD a pledat pentru refacerea fostei coaliţii de guvernare.
Preşedintele Nicușor Dan a prezentat două variante de prim‑miniștri. Prima a fost Eugen Tomac, care a promis un „guvern tehnic” alcătuit exclusiv din specialiști. Ulterior, Tomac și-a retras candidatura, fiind înlocuit de liberalul Adrian Veștea, a cărui propunere de guvern a fost respinsă de Parlament.

