VIDEO – „Libanul NU VA FI ISRAELIAN” – MĂRȘALĂ MONSTRU ÎN BEIRUT CU STEAGURI HEZBALAH, PREMIERUL ÎȘI ANULEAZĂ ȘOCANT VISITA LA WASHINGTON!

Date:

Pe 6 aprilie, susținătorii grupării Hezbollah s-au strâns în fața reședinței premierului libanez Nawaf Salam, situată în centrul orașului Beirut, pentru a protestează împotriva propunerii guvernului libanez de a deschide negoțieri directe cu Israelul, inițiativă menită să încheie conflictul și să pregătească terenul pentru pace, conform BBC, relatează Rador Radio România.

Sara, care flutura un steag libanez, a declarat: „Mă simt onorată să fiu aici, pentru că Hezbollah este singura rezistență împotriva acestor răi, a acestui [prim-ministru israelian Benjamin] Netanyahu, cel care ne prinde țara și ne ucide poporul”.

Susținătorii susțin că Hezbollah, pe care o numesc „rezistența”, este unica putere capabilă să îi apere de Israel, pe care îl acuză că vrea să pună mâna pe teritoriul libanez.

Oula Hammoud, originară din sud, respinge orice normalizare a relațiilor cu Israelul și cere ca premierul Nawaf Salam „să părăsească țara”, a declarat pentru AFP. „Din debutul conflictului și până acum, doar eroii ne-au apărat”, a adăugat manifestanta pro-Hezbollah.

Această demonstrație reprezintă un mesaj că Libanul „nu va deveni israelian”, susține Ruqaya Msheik, altă protestatară. „Cei care vor pace cu Israelul nu sunt libanezi, cei ce strâng mâna inamicului (…) sunt sionişti”, a afirmat.

Hezbollah și aliatul său, mișcarea Amal, au îndemnat sâmbătă susținătorii, printr-un comunicat comun, să se abțină de la proteste „în această perioadă delicată”, invocând interesele „stabilității, menținerii păcii civile și necesitatea de a evita orice diviziune pe care inamicul israelian încearcă să o creeze”.

Israelul susține că Hezbollah constituie o amenințare și că intenționează să creeze o așa-numită zonă tampon de securitate de-a lungul frontierei pentru a-și proteja comunitățile din nord. În Liban există temeri că acest demers ar putea duce la ocupații ale unor teritorii libaneze.

Oponenții acuză Hezbollah că trage Libanul în conflicte, cer dezarmarea grupării și susțin negocierile cu Israelul. Libanul a cerut un armistițiu înainte de orice discuție, însă Israelul afirmă că războiul va continua.

Prim-ministrul libanez şi-a amânat vizita la Washington

Premierul libanez Nawaf Salam a declarat sâmbătă că amână o călătorie iminentă în Statele Unite și la Națiunile Unite, invocând necesitatea de a rămâne la Beirut, relatează CNN, conform News.ro.

„Având în vedere contextul intern actual, am hotărât să amân deplasarea mea la ONU și în SUA, pentru a putea monitoriza activitatea guvernului de aici, din Beirut”, a scris Nawaf Salam pe X.

O sursă guvernamentală a precizat că Salam era programat să se îndrepte la Washington în următoarele zile, după ce Israelul și-a exprimat disponibilitatea pentru negocieri directe cu Libanul.

Amânarea apare în contextul unui armistițiu fragil de două săptămâni între Statele Unite și Iran, care persistă însă sub presiune, pe măsură ce Israelul continuă să lovească poziții ale Hezbollahului pe teritoriul libanez.

Potrivit AFP, Hezbollah a reiterat sâmbătă refuzul mișcării libaneze pro-iraniene de a accepta discuții directe între Israel și Liban, în contextul în care atacurile israeliene au ucis 18 persoane în sud, dintre care trei salvatori, conform Ministerului libanez al Sănătății.

Președinția libaneză a anunțat vineri că marți va avea loc la Washington o întâlnire între reprezentanți libanezi, israelieni și americani „pentru a discuta instaurarea unei încetări a focului și data începerii negocierilor dintre Liban și Israel sub egida Statelor Unite”.

Diviziuni interne în Liban

Președintele Joseph Aoun a cerut în repetate rânduri „negocieri directe sub auspiciile internaționale” între cele două state, la care Israelul a dat, în cele din urmă, undă verde, după un apel american la reținere.

Ambasadorul israelian în Statele Unite, Yechiel Leiter, a afirmat vineri că țara sa „a acceptat să înceapă negocieri oficiale de pace” cu Beirutul, dar refuză „să discute un armistițiu” cu Hezbollah.

Hezbollah a reafirmat sâmbătă refuzul mișcării libaneze de a purta negocieri directe. Acestea constituie „o încălcare flagrantă a pactului (național), a Constituției și a legilor”, a declarat un deputat al partidului, Hassan Fadlallah, subliniind că cele două state se află oficial în stare de război de decenii. „Acestea amplifică diviziunile interne când Libanul are nevoie mai mult ca niciodată de solidaritate și unitate internă pentru a face față agresiunii israeliene și a menține pacea civilă”, a adăugat.

Prim-ministrul libanez, Nawaf Salam, „ar trebui să conștientizeze că ignorarea rolului unic al rezistenței și al eroicului Hezbollah va expune Libanul la riscuri de securitate ireparabile”, a reacționat pe X Ali Akbar Velayati, consilier al liderului suprem iranian.

Teheranul și Washingtonul, care au inițiat la Islamabad negocieri pentru a încheia războiul regional, nu sunt de acord în privința includerii Libanului în acordul de încetare a focului semnat săptămâna aceasta, în timp ce Israelul și-a intensificat operațiunile mortale pe teritoriul libanez.

Israelul a vizat 200 de ținte în Liban

Forțele armate israeliene au anunțat sâmbătă că au lovit peste 200 de ținte ale Hezbollahului în Liban în ultimele 24 de ore, în special lansatoare de rachete.

Atacurile israeliene asupra unei localități din regiunea Saoda, în sudul Libanului, au cauzat sâmbătă opt morţi și nouă răniți, dintre care cinci în stare gravă, conform Ministerului Sănătății.

Anterior, atacurile din zona Nabatiyé, tot în sud, au ucis 10 persoane, inclusiv un membru al Apărării Civile și doi salvatori ai Comitetului Islamic de Sănătate, afiliați Hezbollahului, potrivit aceleiași surse.

Ministerul a condamnat atacurile „sistematice” asupra salvatorilor de către Israel, care se află în război cu mișcarea siită din 2 martie.

Atacurile aeriene israeliene asupra Libanului au provocat 2.020 de decese de la începutul conflictului și au rănit 6.436 de persoane, conform unui nou bilanț oficial publicat sâmbătă.

La Saïda, oraș de coastă din sud, câteva sute de persoane au participat la înmormântarea a 13 membri ai forțelor de securitate uciși cu o zi înainte într-un atac israelian asupra complexului administrativ din Nabatiyé.


Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara