
În data de 19 februarie 2025, Târgu Jiu va marca cu fast Ziua Națională Constantin Brâncuși, un moment dedicat marii moșteniri lăsate de sculptorul gorjean. Evenimentele vor celebra 149 de ani de la nașterea artistului, iar târgujienii și vizitatorii vor putea participa la expoziții, vernisaje și un concert special alături de Iris și Felicia Filip.
Un program dedicat artei și culturii
Evenimentele vor avea loc pe Axa Brâncuși, între Parcul Central și Parcul Coloanei Fără Sfârșit, acoperind întreaga zonă cu expoziții de artă și momente muzicale. Operele lui Brâncuși și Biserica Sfinții Apostoli vor fi iluminate, iar atmosfera va fi completată de un concert extraordinar.
Un moment dedicat tradițiilor românești
De asemenea, târgujienii vor fi răsfățați cu ceai cald și surse de căldură pentru a face față temperaturilor scăzute. La eveniment este așteptată și Natalia Intotero, ministrul Culturii, care va participa la această celebrare specială.
Apelul președintelui Consiliului Județean Gorj
Cosmin Popescu, președintele CJ Gorj, invită locuitorii să fie parte din această zi simbolică, menționând:
„Haideți să simțim împreună emoția artei și să ne bucurăm de acest moment unic!”

