Sociologul Gelu Duminică intervine, după ce dinamoviștii au afișat un banner cu caracter rasist la meciul cu Rapid: Ar trebui să-și ceară SCUZE

Date:

Sociologul Gelu Duminică a declarat că conducerea clubului Dinamo ar trebui să prezinte scuze publice, iar Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) ar trebui să aplice o depunctare, în urma afișării unui mesaj rasist în timpul meciului cu Rapid, care s-a încheiat cu scorul de 2-3 în cadrul Superligii.

Scandalul de la meciul Rapid – Dinamo

„Ieri în sclavie, azi în tribuni”, a fost una dintre pancartele prezentate de suporterii Dinamo în partida de sâmbătă seară.

Gelu Duminică consideră că acesta reprezintă „rasism și extremism, în formă pură”.

„Este doar o ironie, nu? Și ceva amuzant, nu? Jignire. Și rușine. Asta simt. Clubul Dinamo ar trebui să ceară scuze, să se distanțeze și să lanseze campanii anti-rasism. LPF ar trebui să îl depuncteze. Arbitrul ar fi avut obligația să aplice regulamentele. Nu a făcut-o și nu o vor face. Pentru că în percepția lor este doar o ironie, nu? Nu, dragilor! Este rasism și extremism, în stare pură. Conform tuturor definițiilor!”, a scris Duminică pe Facebook.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fduminica.gelu%2Fposts%2Fpfbid0BFBToDhWWtxRuNz8mVUZHdtYegTLx4LUbMVpcen5snRPVmrXqx167uVprUYUduvFl&show_text=true&width=500" width="500" height="692" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share

Răspunsul profesorului de la SNSPA

La rândul său, Ciprian Necula, profesor asociat la SNSPA, a afirmat că transformarea robiei romilor într-o glumă de tribună reprezintă o degradare morală.

„Așadar, nu se referă la «etnie», «țigan – doar un poreclă a rapidiștilor» – nu, primitivi rasisti… Extrema dreaptă nu apare din senin în galerii (Simion știe!). Ea pătrunde acolo unde memoria istorică este slabă, unde violența simbolică este tolerată și unde rasismul este confundat cu «folclorul de stadion» (Simion știe!). Când pe stadion apare mesajul «Ieri în robie, azi în galerie», nu mai este vorba despre rivalitate sportivă, ci despre banalizarea unei istorii de umilire și sclavie. A transforma robia romilor într-o amuzantă de tribună înseamnă degradare morală. Mai grav este că astfel de abateri se produc tocmai în jurul unui club precum FC Dinamo București, al cărui trecut include jucători romi sau din familii rome, sportivi care au adus performanță, respect și identitatea echipei. Ba, culmea, mai există și suporteri romi ai acestor personae rasiste, alături de valul iresponsabil care le afectează propria demnitate. și mai rău, sunt și oficiali guvernamentali, parlamentari etc. care se laudă public cu «câinismul» lor și care — din lipsă de timp, probabil — nu s-au dezinvolat public de rasismul propagat de echipa pe care pretind că o iubesc. Iubesc și rasismul? Dacă nu sancționăm clar aceste mesaje, mâine ele vor deveni mai mult decât simple pancarte. Vor deveni un comportament social acceptat. Fotbalul ar trebui să genereze energie colectivă, nu degradare morală. Stadionul nu poate deveni locul unde trecutul sclaviei este instrumentat ca insultă”, a scris Necula pe Facebook.

Ultrașii lui Dinamo au scandat expresii rasiste înaintea meciului cu Rapid

Suporteri ai echipei Dinamo au scandat mesaje rasiste în stația de metrou Basarab, înainte de începerea meciului cu Rapid.

Fanii lui Dinamo s-au adunat sâmbătă seara în zona stadionului „Ștefan cel Mare”, de unde au plecat cu metroul către stadionul Giulești, unde se desfășura meciul cu Rapid, din prima etapă a play-off-ului Superligii.

Aceștia au coborât în stația de metrou Basarab, de unde au continuat pe jos către stadion.

La sosirea în stația de metrou Basarab, ultrașii au aprins torțe și au fost scandate expresii rasiste. Imaginile au fost publicate pe pagina de Facebook a Peluzei Cătălin Hîldan.

Se estimează că aproximativ 700 de suporteri ai lui Dinamo vor fi prezenți în tribune la meciul cu Rapid.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Freel%2F798993536063891%2F&show_text=false&width=560&t=0" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share

Rapid a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, în prima etapă a play-off-ului Superligii. Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara