Revista presei locale: ce ȘOC ascunde în paginile ei?

Date:

Impact în Gorj: Amendament la Legea Decarbonării, în favoarea CE Oltenia. Deputații PSD din Gorj au reușit să introducă un amendament esențial pentru Complexul Energetic Oltenia. Concret, au cerut ca capacitățile pe cărbune să nu fie închise până nu fie înlocuite prin alte surse. „România nu își poate permite închiderea unor grupuri energetice funcționale pe baza unor promisiuni sau termene scrise pe hârtie. Împreună cu colegii mei din Parlament, Cristi Rujan și Claudiu Manta, am depus un amendament la Legea Decarbonării, care stipulează clar că NU vor fi scoase din funcţiune unităţile de producere a energiei electrice până la finalizarea celor care le vor înlocui! Amendamentul a fost aprobat de comisiile de specialitate ale Camerei Deputaţilor și ale Senatului, acesta din urmă având caracter decizional! Tranziţia spre o economie cu emisii reduse trebuie realizată cu responsabilitate, fără a sacrifica independenţa energetică a ţării, locurile de muncă şi stabilitatea sistemului energetic. Complexul Energetic Oltenia reprezintă în prezent un pilon strategic al securității energetice naţionale. Atâta timp cât noile capacităţi de producţie nu sunt finalizate şi operaţionale, închiderea celor existente ar fi o greşeală cu consecinţe grave pentru România. Voi continua să susţin măsuri care pun pe primul loc interesul naţional, siguranţa energetică a românilor şi protejarea locurilor de muncă”, a declarat deputatul Mihai Weber.

Sabotorii: Târgu Jiu atrage 48 de milioane de lei pentru cel mai amplu proiect de mobilitate urbană. Localitatea se pregătește pentru cea mai mare transformare a infrastructurii din ultimele decenii, printr-un proiect ce vizează eliminarea completă a mașinilor navetiștilor din centrul orașului. Zona de sud, cunoscută pentru vechiul CET, va deveni curând nucleul mobilității urbane printr-o investiție masivă de capital european. Din suma totală de 48 de milioane de lei, aproape toată provine din Bruxelles, semn că autoritățile locale pariază pe transportul ecologic. Conceptul este simplu, dar a fost implementat cu succes în marile metropole: șoferii din afara orașului nu vor mai pierde timp în ambuteiaje sau în căutarea unui loc de parcare în centru. Aceștia își vor lăsa mașinile la marginea orașului, într-un parcare supravegheată cu peste 350 de locuri, și vor continua călătoria cu troleibuzul sau alte mijloace alternative. Principalul stimulent, pe lângă confort, va fi cel financiar, prin bilete unice la preț redus. Odată terminată execuţia, peisajul din zona de sud va suferi o transformare completă. O stație de transport complet digitalizată, cu șase peronuri monitorizate electronic, va înlocui imaginea învechită a transportului județean. În plus, noua infrastructură va genera o parte din energia necesară cu ajutorul panourilor solare, oferind şi puncte de încărcare rapidă pentru autovehiculele electrice și o rețea extinsă de troleibuze. În final, pe lângă confortul şoferilor, cel mai mare câștigător va fi mediul, estimările arătând că aerul orașului va fi scutit anual de un număr semnificativ de tone de noxe.

Pandurul: Exclus din PNL, primit în barca AUR? Dat afară din Partidul Național Liberal, primit cu brațele deschise la AUR. Cel puțin așa susțin surse din PNL după ce a fost publicată lista cu exclușii. Deputatul Ion Iordache nu pare prea afectat de hotărârea conducerii centrale, deoarece ar fi bătut palma cu George Simion pentru a face pasul spre AUR, potrivit surselor din partid. „În această perioadă se fac tot felul de scenarii, dar sincer să fiu și eu am auzit varianta că Ion Iordache va pleca la AUR. În mod sigur negocierea aceasta s-a făcut la București, direct cu George Simion, nu a discutat aici pe plan local cu doamna Ionelia Priescu pentru că nu are…”.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara