Conform informaţiilor furnizate de Armata SUA, generalul Donahue, care preia conducerea US Army Europe and Africa în toamna anului 2024 și ocupă simultan funcţia de comandant terestru al NATO, îşi va încheia mandatul pe 2 iulie, la doar 18 luni de la numire, conform datelor publicate de TVPWorld.
Decizia vine în contextul în care administraţia fostului preşedinte Donald Trump continuă un amplu proces de reorganizare a prezenţei militare americane în Europa. Surse din Pentagon semnalează că se analizează şi posibilitatea reducerii nivelului de comandă pentru Europa şi Africa, trecând de la un post de general cu patru stele la unul cu trei stele, considerat mai puţin prestigios.
Generalul Donahue se numără printre cei mai semnificativi ofițeri care au părăsit structura militară încă de la instalarea mandatului lui Hegseth, fost prezentator la Fox News, ce a iniţiat o reformă controversată a rangurilor superioare ale armatei. Aproape douăzeci şi patru de lideri militari de rang înalt s-au pensionat, au fost demişi sau au demisionat anticipat în această perioadă.
Ofiţer de carieră de origine specială, Donahue a avut un rol crucial în adaptarea strategiei Armatei SUA, integrând lecţiile extrase din războiul din Ucraina împotriva Rusiei, şi era văzut ca unul dintre cei mai experimentaţi şi respectaţi comandanţi ai forţelor terestre americane.
În plus, el a fost ultimul soldat american care a părăsit Afganistanul în august 2021, în timpul retragerii forţelor SUA – o operaţiune care a fost criticată în mod repetat de Trump şi Hegseth şi care este în prezent supusă unei noi analize la nivelul Pentagonului.

