Președintele Nicușor Dan a anunțat miercuri că formațiunile politice și-au confirmat că vor veni la Cotroceni cu cerințele necesare pentru a susține o administrație minoritară, urmând ca joi să le discute între ele, iar vineri să îi prezinte concluziile șefului statului.
„Referitor la numirea premierului, am purtat (…) o rundă de discuții ieri (marți – n.r.). S-a stabilit că vom avea o guvernare pro-occidentală, minoritară, iar partidele se află în etapa în care și-au asumat că vor veni cu condițiile pentru a susține, fără a face parte din Guvern, guvernul minoritar. Așa suntem și sper să fie serioși și să încheiem totul cât mai curând. (…) Ar trebui să discute între ele mâine și să vină la mine vineri cu concluziile”, a declarat președintele, aflat la Cluj.
Nicușor Dan a menționat că se află în Cluj, în drum spre Polonia, unde va lua parte la Summitul Flancului Estic.
„Mă îndrept spre Polonia, unde mâine va avea loc reuniunea Summitului Flancului Estic, eveniment important pentru România, având în vedere protecția împotriva dronelor și a amenințărilor, în general, din partea Rusiei, și necesitatea de a consolida capacitățile și în sud, în special la Marea Neagră. În tranzit, am fost invitat și am participat la o cină cu organizatorii de la Techsylvania”, a declarat președintele.
Marți, șeful statului a purtat consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru alegerea unui nou prim-ministru, după ce propunerea de guvern a fost respinsă de Parlament în urma desemnării primului prim-ministru, Adrian Veștea.

