Conducerea Complexului Energetic Oltenia a confirmat că, în ziua de miercuri, s-a produs un nou accident de muncă la Cariera Jilț Nord, imediat după ce deputata Ionelia Priescu a solicitat directoratului explicații.
După primirea unor informații, președintele AUR din Gorj a cerut, în dimineața de joi, administrației CE Oltenia să ofere detalii concrete despre incidentul survenit la unitatea minieră.
În urma interpelărilor formulate pe Facebook de Ionelia Priescu, conducerea CEO a informat că un coordonator de echipă de la UMC Jilț Nord a fost transportat la spital, în urma unei alunecări și a unei accidentări grave la picior, în timpul unei operațiuni la un transportor; incidentul a fost raportat Inspecției Muncii Gorj.
Ionelia Priescu dorește să afle motivul pentru care accidentele de muncă persistă la Cariera Jilț Nord, având în vedere că la începutul lunii iunie a avut loc și un alt accident fatal.
Deputata punctează că responsabilitatea revine politicianilor care au promis închiderea CE Oltenia din cauza condițiilor de muncă precare și periculoase în care minerii au ajuns să lucreze.

