Întrebat dacă a fost înșelat de conducerea PNL cu privire la sprijinul acordat candidaturii lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, președintele Nicușor Dan a evitat să răspundă direct.
„Când l-am propus pe Eugen Tomac, am considerat firesc că va exista o majoritate pentru această numire – altfel nu aș fi procedat. În mod similar, la alegerea domnului Veștea, am presupus că guvernul va fi aprobat”, a explicat șeful statului.
Președintele a adăugat că, în ambele cazuri, presupunerile inițiale nu s-au materializat, deoarece unii dintre liderii cu care discutase și-au schimbat ulterior poziția.
„În ambele situații, așteptarea mea rezonabilă, bazată pe discuții cu anumiți lideri, nu s-a confirmat, pentru că aceștia și-au modificat opinia pe parcurs”, a subliniat președintele.
Săptămâna precedentă, liderul PSD, Sorin Grindeanu, l-a acuzat pe Ilie Bolojan că l-a indus în eroare pe președintele Dan în legătură cu susținerea fostului premier desemnat, Eugen Tomac.
„Indiferent dacă vorbim despre președintele României, liderul PSD, al PNL, al UDMR, sau oricare altă formație, cum ar fi AUR, trebuie să păstrăm respectul pentru funcția prezidențială. S-a mințit președintele Republicii, iar apoi au aparut scenarii și cerințe noi zilnic, care, cum vezi, erau mereu îndeplinite”, a declarat Grindeanu.
Ilie Bolojan s-a apărat, afirmând: „Pentru claritate: nu am încheiat niciodată vreun acord, nici măcar în principiu, pentru învestirea unui guvern tehnocrat. Am declarat public că aceasta ar fi putut fi una dintre variantele teoretice constituționale”.

