Zi decisivă pentru formarea noului Guvern: Astăzi Partidele își întâlnesc năzuia‑rare cu NICUȘOR DAN și dezvăluie propunerea șoc a PNL‑ului!

Date:

Liderii formaţiunilor parlamentare vor fi prezenţi vineri la Palatul Cotroceni pentru a-i expune preşedintelui României, Nicușor Dan, propunerea prin care se poate rezolva criza politică declanşată în urma căderii Guvernului Bolojan.

După numeroase discuţii şi negocieri desfăşurate în ultimele săptămâni, singurul lucru cert în acest moment este că România va beneficia de un guvern minoritar de aliniere pro‑occidentală.

Însă rămâne de clarificat în ce configurație politică se va încadra noul Guvern. Se discută două opţiuni: un guvern alcătuit din PNL, USR şi UDMR sau un guvern minoritar susţinut de PSD.

Negocierile sunt dificile, deoarece PSD nu vrea să guverneze alături de USR, iar USR refuză să sprijine o administrație condusă exclusiv de social‑democraţi.

Cauzele crizei politice actuale

Criza a luat naştere la începutul lunii mai, în urma demisiei Guvernului condus de Ilie Bolojan prin moţiune de cenzură. Aceasta a fost adoptată cu 281 de voturi, cel mai mare total înregistrat vreodată pentru o astfel de procedură în Parlament.

După căderea Guvernului, preşedintele Nicușor Dan a încercat de două ori să desemneze un premier capabil să adune sprijinul unei majorităţi parlamentare.

Prima opţiune a fost europarlamentarul Eugen Tomac, propus să conducă un cabinet tehnocrat. Totuşi, în urma consultărilor cu partidele, a devenit evident că nu există o majoritate clară, şi Tomac și-a depus mandatul înainte ca Guvernul să fie supus votului.

În aceeaşi zi cu renunţarea lui Tomac, preşedintele l-a numit pe liberalul Adrian Veștea în funcţia de premier, fără să se consulte conducerea PNL şi fără ca partidul să fie informat.

Această numire a intensificat tensiunile dintre formaţiuni. Au urmat acuzaţii de trădare, iar PNL a convocat un Congres Extraordinar în care a reconfirmat decizia de a nu forma alianţă cu PSD şi l-a reales pe Ilie Bolojan în frunta partidului.

PNL, USR şi UDMR au anunţat că nu vor susţine Guvernul Veștea, pe când PSD şi-a exprimat sprijinul pentru acesta. Pentru a strânge voturi suficiente, premierul desemnat a început discuţii şi cu AUR.

Guvernul Veștea nu a fost aprobat de Parlament

Cu câteva ore înainte de votul din 23 iunie, Adrian Veștea s-a întâlnit cu liderul AUR, George Simion. În final, Guvernul Veștea nu a reuşit să obţină majoritatea necesară, acumulând doar 189 de voturi, mult sub pragul de 233.

În urma acestui eșec, preşedintele Nicușor Dan a organizat noi consultări cu toate formaţiunile parlamentare, inclusiv cu parlamentarii neafiliaţi.

La încheierea consultărilor, şeful statului a anunţat că România va avea un guvern minoritar pro‑occidental. În aceeaşi seară, el a subliniat că AUR nu este un partid pro‑occidental.

Nicușor Dan așteaptă o majoritate

Partidele urmează să îi prezinte vineri preşedintelui soluţia pentru criza politică actuală. Înainte de această şedinţă, liderii principalelor formaţiuni au purtat multiple discuţii, pe lângă consultările oficiale de la Palatul Cotroceni.

Preşedintele Nicușor Dan a subliniat, atât miercuri, înainte de deplasarea în Polonia, cât şi pe durata vizitei, că aşteaptă de la partide un comportament responsabil şi o propunere de majoritate.

El îşi doreşte ca această majoritate să fie prezentată vineri, pentru ca noul Guvern să poată fi învestit înainte de încheierea actualei sesiuni parlamentare, programată pentru marţi.

„Aştept ca partidele să vină la mine cu o majoritate. Cred că, după două luni, noi toţi, cetăţenii, putem să aşteptăm de la formaţiuni politice o propunere de majoritate. (…) Din declaraţiile publice, soluţia preconizată era un guvern minoritar susţinut de o majoritate”, a declarat Nicușor Dan.

„Pentru România este esenţial, având în vedere termenul de 31 august pentru fondurile PNRR, să avem un guvern cât mai repede şi, deoarece parlamentarii îşi vor lua concediu marţi, ar fi bine să avem un guvern până atunci. Aceasta este poziţia mea în momentul de faţă”, a afirmat preşedintele după participarea la Summitul Flancului Estic.

PSD și USR continuă să rămână în dezacord

După consultările din Cotroceni, partidele au reluat discuţiile, iar PNL a prezentat o propunere de acord politic pentru susţinerea unui guvern minoritar.

Liberalii au pus pe masă două variante: un guvern alcătuit din PNL, USR şi UDMR sau un guvern monocolor PSD, susţinut printr-un acord politic.

Problema constă în faptul că cele două formaţiuni majore implicate în negocieri continuă să se respingă reciproc.

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că „permite­rea PSD să guverneze singur în acest moment ar fi o greşeală enormă”, precizând că USR nu va sprijini întoarcerea PSD la putere după ce social‑democraţii, alături de AUR, au contribuit la prăbuşirea Guvernului Bolojan.

În plus, USR propune o schemă de rotație la guvernare: iniţial un cabinet PNL‑USR‑UDMR, urmat apoi de intrarea PSD în guvern.

Pe de altă parte, preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a criticat poziţia USR şi a lansat câteva remarci privind „exhibiţionismul moral al unora”.

El a subliniat că PSD nu va susţine un guvern format din PNL, USR şi UDMR și a susţinut că „unele partide nu au dorit niciodată să cedeze din braţe funcţiile şi privilegiile”, făcând aluzie la posibilitatea unui guvern fără USR.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara