Primarul Tudor Oiță susține că Partidul Social-Democrat ar fi trebuit să își preia responsabilitatea guvernării de mult timp.
Joi, conducerea PSD a hotărât ca președintele partidului, Sorin Grindeanu, să fie candidații propuși pentru funcția de prim-ministru. Rămâne de văzut dacă președintele României, Nicușor Dan, îl va desemna oficial.
„Este o opțiune excelentă, întrucât toată lumea spune că PSD a eliminat guvernul, dar nu și-a asumat conducerea. Acum, își asumă guvernarea și propune un prim-ministru”, a declarat primarul comunei Negomir.
Tudor Oiță nu consideră favorabilă ideea unei rotative în guvernare, propunere inițiată de USR.

