Călin Georgescu, în cadrul unui interviu acordat Realitatea Plus, a redat poziţia Rusiei în polémica de la Cluj, unde delegaţia rusă de gimnastică ritmică a abandonat concursul după ce autorităţile locale au refuzat afișarea drapelului şi a imnului rus.
„Evenimentul de la Cluj reprezintă esenţa supremaţiei servile, ridicată la rang de politică”, a remarcat Călin Georgescu.
El a subliniat că o probă sportivă „elegantă, nobilă, demnă” a fost transformată într-un impas politic.
„Asta înseamnă să transformi o probă sportivă, elegantă, nobilă, demnă, ca orice sport, într-un spectacol politic – doar acest primitiv ar fi putut. Este o rușine imensă pentru poporul român ce a săvârșit această persoană. O rușine uriașă”, a declarat Georgescu.
Georgescu: „O palmă asupra demnității poporului român”
Călin Georgescu a continuat şi a afirmat că hotărârea luată la Cluj constituie „o palmă asupra demnității poporului român”.
„Este o palmă asupra întregii demnităţi a românilor. Să minimalizezi decizia Federaţiei Internaţionale de Gimnastică, să o arunci la gunoi”, a susținut el.
Georgescu a invocat hotărârea FED, care a ridicat restricţiile impuse sportivilor ruși şi belaruşi, permiţându-le să revină în competiţiile internaţionale sub propriul steag.
„Vorbeam de Federaţia Internațională de Gimnastică, care în luna mai a stabilit toate detaliile şi condiţiile acestui turneu. Cine ești tu să modifici acel lucru?”, a spus Georgescu.
Călin Georgescu susţine argumentul folosit de Rusia după retragerea de la Cluj: Moscova consideră că decizia FIG trebuia respectată şi că autorităţile locale nu aveau dreptul să interzică simbolurile naţionale ruse.
Reacţiile Rusiei: Zaharova ameninţă cu „consecinţe”, Kremlinul susţine retragerea
Controversa de la Cluj a generat reacţii dure în Moscova. Ministerul rus de Externe, prin purtătoarea de cuvânt Maria Zaharova, a acuzat România de „politizarea sportului” şi a avertizat că refuzul de a permite simbolurile ruse nu va rămâne fără consecinţe.
Zaharova a precizat că sportivilor ruse nu li s‑a permis să concureze cu drapelul şi imnul naţional, în ciuda faptului că Federaţia Internaţională de Gimnastică şi forul european ridicaseră restricţiile.
„Singurul răspuns firesc şi logic al Rusiei a fost refuzul de a participa la competiţie”, a transmis Zaharova.
În acelaşi timp, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a catalogat decizia ca fiind „inacceptabilă” şi a lăudat retragerea echipei ruse.
„Suntem mândri de hotărârea luată de conducerea echipei noastre”, a declarat Peskov.
Federaţia Rusă de Gimnastică a anunţat că va apela la toate căile juridice internaţionale pentru a solicita respectarea deciziilor Federaţiei Internaţionale de Gimnastică.
Ce a spus Emil Boc
Primarul Emil Boc a precizat anterior că nu acceptă utilizarea drapelului şi a imnului Rusiei la competiţia organizată în Cluj‑Napoca.
„Nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor în Europa să fie folosite pe teritoriul unei ţări membre UE”, a afirmat Boc.
În urma acestei declaraţii, echipa rusă de gimnastică ritmică s‑a retras de la World Challenge Cup, acuzând organizatorii că aceştia încalcă regulamentele competiţiei.

