Specialiștii în meteorologie au prelungit sâmbătă avertizarea de tip Cod roșu de caniculă.
Duminică, 16 județe vor intra sub regimul de alertă Cod roșu: Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Bistrița‑Năsăud, Suceava și Botoșani.
Începând cu luni, avertizarea se extinde la aproape toată zona națională. Astfel, numai județele Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași nu vor fi sub Cod roșu, ci vor primi alertă de tip Cod portocaliu.
Conform meteorologilor, în regiunile cu Cod roșu se vor înregistra valori maxime extrem de ridicate, apropiate de recordurile absolute din luna iunie; disconfortul termic va fi foarte pronunțat, iar indicele temperatură‑umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime anticipate variază între 35 °C și 41 °C, cele mai mari valori fiind așteptate în Banat și Crișana.
Noaptea va prezenta condiții tropicale, cu temperaturi minime cuprinse, în general, între 17 °C și 25 °C.
Avertizarea de tip Cod roșu rămâne în vigoare până la data de 1 iulie, ora 10:00.
În a doua parte a zilei de marţi și în timpul serii, nivelul de instabilitate atmosferică va crește, în special în zonele de deal și munte.

