Când i s-a solicitat să explice dacă PSD negociază cu UDMR pentru a obține voturile necesare susținerii unui guvern Grindeanu, Lia Olguța Vasilescu a precizat că, din informațiile de care dispune, UDMR ar lua în calcul chiar și sprijinul unui guvern monocromatic PSD.
„Știu că UDMR este un partid serios, care își respectă cuvântul și acțiunile, spre deosebire de alte formațiuni românești, din păcate. Din câte am înțeles, domnul Hunor a afirmat că prima lor opţiune ar fi refacerea coaliţiei cu toate partidele, exact ca înainte, dar că ar vota şi pentru un guvern exclusiv PSD”, a explicat Vasilescu.
Vicepreședinta PSD a subliniat că, dacă UDMR ar acorda un vot favorabil, un cabinet condus de Sorin Grindeanu nu ar întâmpina obstacole în Parlament.
„În scenariul în care am avea susținerea UDMR, vă asigur că un guvern Grindeanu ar trece fără dificultăţi”, a adăugat aceasta.
PSD se bazează pe voturile obținute de Guvernul Veștea
La întrebarea dacă PSD ar fi deschisă la voturi din sectorul suveranist, inclusiv de la AUR, Lia Olguța Vasilescu a evitat un răspuns direct, amintind însă de voturile pe care s-a sprijinit tentativa de învestire a Guvernului Veștea.
„Votul este secret în Parlament. În mod normal nu ar trebui să știm cum votează parlamentarii, nici să cunoaștem susținerile unui guvern sau numărul de voturi pro și contra ale unor partide”, a declarat Vasilescu.
Ea a precizat că PSD își calculează strategia pornind de la numărul de voturi exprimate în Parlament la formula guvernamentală anterioară.
„Ne bazăm pe numărul de voturi care au susținut Guvernul Veștea în sesiunea parlamentară. Dacă UDMR s-ar alătura, nu ar exista nicio dificultate în aprobarea guvernului”, a afirmat lidera PSD.
Pe de altă parte, în cazul în care UDMR rămâne alături de partidele de dreapta, PSD susține că nu poate vota o formulă guvernamentală din care nu face parte.
„Dacă UDMR nu ne‑va susține și se va poziționa pe partea dreaptă, am anunțat că nu putem vota un guvern în care noi nu suntem incluși”, a spus Lia Olguța Vasilescu.
PSD ar putea sprijini și un nou premier independent
Interogată dacă PSD ar vota pentru o nouă nominalizare de prim‑minister independent, Vasilescu a subliniat că social‑democrații nu au blocat până în prezent formulele propuse pentru deblocarea crizei.
„Nu am împiedicat niciuna dintre aceste guverne care au fost propuse pentru a trece prin Parlament. Am anunțat că vom susține guvernul Tomac cu un vot. Nu se va întâmpina niciun impediment”, a declarat aceasta.
Ea a amintit că PSD și-a exprimat sprijinul și pentru Guvernul Veștea, deși social‑democrații nu aveau în plan să ocupe funcții de secretari de stat sau prefecturi.
„Mi‑s‑a spus că nu vom avea nici secretari de stat, nici prefecti, pentru că problema nu era aceasta, ci ca cineva să fie investit cu puteri complete. În plus, am susținut inclusiv Guvernul Veștea”, a spus Vasilescu.
Condiția impusă de PSD, conform vicepreședintei partidului, este ca o eventuală formulă independentă să fie cu adevărat independentă.
„Trebuie să fie un guvern cu independență totală, așa cum s‑a încercat cu Tomac și cum s‑a menționat că partidele de dreapta îl vor vota”, a completat Lia Olguța Vasilescu.

