Ministerul Energiei a prelungit cu 30 de zile, până la 21 septembrie, al doilea apel concurențial pentru sprijinirea, din Fondul pentru Modernizare, a investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile pentru autoconsum.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat pe pagina sa de Facebook că a luat această decizie după ce a primit aproape 30 de solicitări de prelungire, datorate complexității documentației. „Vrem mai multe proiecte, mai multe fonduri folosite și o concurență reală, în care cele mai bune proiecte câștigă. Încurajez operatorii economici din industria românească să aplice în număr cât mai mare pentru a crește competitivitatea”, a spus ministrul.
Suma disponibilă pentru finanțare este de un miliard de lei și este destinată pentru noi capacități eoliene, solare (sub și peste 5 MW) și hidro. Pot aplica microîntreprinderile, IMM-urile și regiile autonome.
„România are un potențial uriaș în energie curată: în primul apel au fost depuse 329 de proiecte, însumând o capacitate instalată de 537,5 MW”, a adăugat ministrul.
Al doilea apel concurențial pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile pentru autoconsum face parte din strategia guvernului de a încuraja utilizarea surselor de energie regenerabilă și de a reduce dependența de combustibilii fosili.

