Nicușor Dan a anunțat, printr-o postare pe Facebook, că a purtat „un schimb interesant de idei și viziuni” cu președintele Poloniei, Karol Nawrocki, cu președintele Estoniei, Alar Karis, cu președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, și cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.
Conform declarațiilor făcute de liderul statului, discuțiile au abordat tematici legate de securitatea europeană, consolidarea apărării și descurajarea actelor destabilizatoare pe Flancul Estic, precum și întărirea infrastructurii și a siguranței energetice.
„Am analizat, de asemenea, cele mai potrivite căi prin care să pregătim statele pentru provocările viitoare”, a precizat Nicușor Dan.
„Suntem prieteni apropiați și aliați de încredere”
Președintele a adăugat că întâlnirea a subliniat determinarea comună a țărilor participante de a acționa în interesul securității regiunii și al Uniunii Europene.
„Dialogul a scos în evidență hotărârea noastră colectivă de a acționa cu responsabilitate pentru siguranța regiunii noastre și a întregii Uniuni Europene. Suntem prieteni apropiați, parteneri de încredere și aliați devotați – atât în cadrul NATO, cât și în Uniunea Europeană și dincolo de acestea”, a scris Nicușor Dan.

