O stâncă s-a desprins de pe versant, în Defileul Jiului, şi a căzut pe şosea, lovind o maşină

Date:

O stâncă s-a desprins vineri seară de pe un versant în Defileul Jiului și a căzut pe șosea, lovind o mașină. Două persoane au primit îngrijiri medicale în urma accidentului, una dintre ele fiind transportată la spital. Traficul pe DN 66 a fost blocat pe un fir în zona localității Bumbești-Jiu, județul Gorj, a anunțat Centrul Infotrafic.

Pompierii Detașamentului Petroșani au intervenit în această după amiază în sprijinul colegilor de la ISU Gorj, pentru gestionarea unei situații de urgență care a avut loc pe Defileul Jiului, unde mai multe pietre s-au dislocat de pe versanți și au ajuns pe carosabil, avariind un autoturism, în care se aflau două persoane, a precizat ISU Hunedoara.

Pompierii din Petroșani s-au mobilizat cu o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD. În urma evenimentului, ambele persoane din autovehicul au fost evaluate medical, iar una dintre acestea a fost transportată la spitalul din Petroșani pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate, a arătat sursa citată.

Acest incident a provocat perturbări în trafic, iar șoferii sunt sfătuiți să evite zona și să folosească alternativele disponibile. Echipajele de intervenție continuă să lucreze la fața locului pentru a restabili circulația și a asigura siguranța participanților la trafic.

Centrul Infotraficplede pe toți șoferii să fie prudenți și să respecte regulile de circulație, mai ales în zonele cu risc de alunecări de teren sau căderi de pietre. De asemenea, se recomandă să se urmărească informațiile oficiale și să se respecte indicațiile autorităților pentru a evita orice risc.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara