Funcționarii parlamentarilor din Senat și Camera Deputaților au intrat în grevă japoneză pe toată durata procesului de învestire a noului Guvern, conform anunțului făcut luni de conducătorii de sindicat ai ambelor camere. Ei protestează împotriva nivelului scăzut al salariilor, pe care îl consideră „umilitor”.
„Având în vedere dispozițiile Constituției României, care stabilesc, din perspectiva importanței, ierarhia instituțiilor statului în cadrul sistemului politico‑juridic al statului de drept – Parlamentul ocupând prima poziție în această ierarhie – și luând în considerare atribuțiile specifice ale Parlamentului, cum sunt legiferarea, controlul parlamentar și relațiile externe parlamentare, care pot fi îndeplinite doar în mod integrat de întregul corp parlamentar – deputați, senatori, funcționari publici parlamentari – funcționarii publici parlamentari din Camera Deputaților și Senat se află în grevă japoneză pe parcursul întregului proces de învestire a unui nou Guvern, ca formă de protest față de nivelul salarial incorect în raport cu importanța Parlamentului în statul de drept și cu sarcinile, responsabilitatea, răspunderea și incompatibilitățile prevăzute de lege pentru funcționarul public parlamentar”, a precizat un comunicat de presă al Sindicatului Funcționarilor Publici Parlamentari, citat de Agerpres.
Sindicatul susține că prevederile și ierarhia conținute în proiectul Legii salarizării unitare mențin același statut „umilitor” pentru funcția publică parlamentară.

