Studiu șoc: Sportul românilor se termină fiecare dată cu BERE și povești incredibile!

Date:

Conform studiului, 52% dintre participanți declară că consumă bere cel puțin ocazional după ce fac sport (16% frecvent și 36% uneori), iar 46% consideră că această băutură se potrivește cu momentele de relaxare post‑exercițiu.

„Indiferent dacă vorbim de competiții amatoare sau pur și simplu de mișcare de întreținere, berea – inclusiv variantele fără alcool, tot mai populare – rămâne partenerul de încredere al momentelor de destindere de după antrenament. Berea are o tradiție îndelungată în facilitarea socializării, iar acest studiu dovedește că legătura ei cu sportul este profund înrădăcinată în dorința românilor de a se conecta autentic.”, a afirmat dr. Alin Popescu, secretar general al Centrului de Studii despre Bere.

Cercetarea relevă diferențe semnificative în funcție de vârstă: 67% dintre tinerii de 18‑24 de ani care practică sport aleg să continue socializarea cu o bere, față de 61% în grupul 25‑34 de ani și 53% în cel 35‑44 de ani.

„Aproape întotdeauna”

Genul joacă și el un rol: 64% dintre bărbații activi sportiv asociază berea cu relaxarea post‑efort, contra 40% dintre femei.

În contextul competițiilor sportive, 65% dintre respondenți consumă bere cel puțin ocazional în timpul vizionării meciurilor, iar 25% susțin că fac acest lucru „aproape întotdeauna”. La bărbați procentul urcă la 76%, comparativ cu 54% la femei. În rândul tinerilor de 18‑24 de ani, 73% aleg să bea bere în timpul transmisiunilor sportive. Cei mai atașați de acest obicei sunt cei din categoria de vârstă 25‑34 de ani. Studiul arată că o treime a respondenților păstrează obiceiul de a consuma o bere „aproape întotdeauna” când urmăresc competiții sportive.

Analiza relevă că 27% dintre respondenți consideră că berea contribuie în primul rând la atmosfera de grup în momentele de celebrare a unei victorii sportive. Procentul crește la 30% în rândul tinerilor de 18‑24 de ani.

În ceea ce privește activitatea sportivă, studiul arată că 45% dintre români fac mișcare zilnic sau de câteva ori pe săptămână, dintre care 29% de câteva ori pe săptămână și 16% zilnic. Pe grupe de vârstă, segmentul 25‑34 de ani este cel mai activ, cu 27% care practică sport zilnic și 36% de câteva ori pe săptămână, în timp ce generația Z înregistrează cea mai mică rată de sedentarism, doar 4% declarând că fac sport rar sau niciodată. La 45‑55 de ani predomină activitățile ocazionale (30%), iar peste 55 de ani 29% sunt puțin activi sau deloc. În ansamblu, bărbații sunt mai activi decât femeile.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

România în impas politic: Ce dezvăluie PRESA internațională despre variantele lui Nicușor Dan?

    După demisia lui Eugen Tomac și respingerea în Parlament...

Crede că AUR ar trebui să vină la guvernare – „Poate așa va fi lapte și miere”

Primarul PSD al municipiului Motru a declarat că AUR...
Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara