Rareș Bogdan și alți liberali îl acuză pe Ilie Bolojan de ABSURDĂ lipsă de consecvență politică!

Date:

„Se pedepsește pentru înțelegerea cu social-democrații, deși statul are urgent nevoie de un guvern, iar noi sprijineam un premier și un vicepremier PNL, plus cinci miniștri liberali, care își luau angajamentul de a continua lupta împotriva deficitului și de a implementa reforme. Iar acum ce vedem? Bolojan și camarazii săi anunță că PNL va susține un guvern exclusiv PSD, cu premier PSD… !!! Ce drăguț, nu?

Pe Bolojan și pe cei care vor susține acest guvern îi sancționează cine? Nu mai suntem „salvarea țării”, cu pericolul de „junk” și „stabilitatea bugetară” devenite vorbe în vânt?

Este un spectacol de prost gust în care marile principii doctrinale devin brusc flexibile (un fleac, i-am ciuruit) când se apropie votul. Culmea ipocriziei politice! Sub pretextul unei mari responsabilități naționale se oferă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus chiar de liderul PSD, cu sprijinul lui Bolojan și al neoprogresiștilor săi din PNL.

Nu se declară oficial în aceeași barcă, ca să nu-și enerveze electoratul în totalitate, dar controlează remușcările din umbră. Acest truc magic este doar o fugă disperată de responsabilitate și o strategie cinică de supraviețuire. Partidul se prăbușește, dar mândrul căpitan este orbit de vanitate, în viteza unei trotinete. Între timp, economia se prăbușește din cauza găurilor bugetare, a taxelor aberante și a măsurilor anti‑economice promovate în ultimul an.

Astfel se ajunge la o situație absurdă în care cei care se pretindeau reformatori și intransigenți livrează acum „liniște legislativă” celor pe care îi numeau adversari de neîmpăcat. „Asta da coloană vertebrală”, susţine liberalul.

Și Pavel Popescu, un alt liberal critic al lui Bolojan, îi atrage aceeași inconsecvență:

„Exemplu de logică, consecvență, responsabilitate și principii aferente unui lider politic mesianic cu pretenții de om de stat în România anului 2026, blocat în criză:

1. Nu facem guvern cu “șobolanii” PSD!

2. Excludem de urgență toți colegii responsabili din Partidul Național Liberal care, cu mandat garantat de constituție, au votat pentru instalarea unui guvern în care jumătate dintre miniștri erau membri ai PNL.

3. Acum votăm un guvern minoritar PSD (evident ciumat, penal, toxic și cu toate epitetele înșirate de frații noștri necăzuți în păcat de la USR, care ne-au preluat partidul), apoi ne lăudăm că, asemenea Brătienilor, nu ne-am încălcat niciodată principiile și că tot acest circ penibil nu este despre o singură persoană, ci, așa cum spuneam, despre logică, consecvență și valori”, scrie Popescu.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara