Razii de noapte în Gorj: 20 de șoferi depistați drogați și 6 băuți la volan

Date:

Polițiștii gorjeni au desfășurat două nopți consecutive de controale intense pe șoselele din județ, într-o amplă acțiune menită să combată conducerea sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise. Rezultatele sunt alarmante: 20 de șoferi au fost depistați pozitiv la testele pentru consumul de droguri, iar alți 6 au fost prinși băuți la volan.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, în timpul raziilor, au fost opriți și verificați 539 de conducători auto.

„Polițiștii de la rutieră și cei de ordine publică au desfășurat acțiuni în teren, în cadrul cărora au fost testați pentru consumul de alcool 539 de conducători de autovehicule, dintre care 6 au fost depistați în timp ce se aflau sub influența băuturilor alcoolice și 20 conducători auto, pentru consumul de substanțe psihoactive”, a transmis IPJ Gorj.

În urma acestor acțiuni, au fost întocmite 3 dosare penale pentru conducere sub influența alcoolului și au fost aplicate 3 sancțiuni contravenționale pentru alcool la volan.

Polițiștii avertizează că refuzul șoferilor de a se supune testării sau prelevării de mostre biologice constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoarea. Totodată, consumul de alcool sau droguri la volan crește dramatic riscul de accidente grave.

„Riscurile implicării într-un accident rutier pot fi dintre cele mai grave, acestea crescând exponențial! Nu riscați, nu urcați la volan dacă ați consumat alcool sau alte substanțe!”, a mai transmis IPJ Gorj.

Acțiunile de acest tip vor continua, autoritățile dorind să transmită un semnal clar de toleranță zero față de consumul de substanțe interzise la volan.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara