Simion îl invită pe Veștea la sediul AUR – află de ce se spune că trebuie să rămână până la ora 20.00

Date:

Luni, în cadrul unei conferințe de presă, George Simion a afirmat că partidul său nu susține actualul Guvern, însă a invitat pe Adrian Veștea la sediul AUR.

„Îl așteptăm pe domnul Veștea la sediul AUR până la ora 20:00”, a declarat Simion.

A explicat motivul pentru care dorește să discute cu Veștea.

„Este necesară reconcilierea națională și, din informațiile pe care le-am auzit la televiziune, este nevoie de AUR (…) În seara aceasta, dacă se va desfășura un vot, cu un premier care nu ne-a consultat, nu va primi sprijinul AUR. (…) Consecințele acestei guvernări greșite trebuie eliminate, programul politic al acelei guvernări nu trebuie să se repete”, a adăugat George Simion.

Președintele AUR a precizat că parlamentarii săi au primit indicația să părăsească sala în momentul votului.

„În AUR nu există trădători (…) atitudinea noastră este să ieșim din sală”, a subliniat Simion.

De asemenea, Simion i-a solicitat lui Veștea să renunțe la mandat sau să amâne votul pentru săptămâna următoare.

Votul de învestitură pentru Guvernul Veștea este programat să aibă loc în noaptea de luni spre marți, în Parlament.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara