Iranul LOVEȘTE Israelul cu RACHETE: prima ripostă șocantă după armistițiu și intriga lui Trump cu Netanyahu!

Date:

UPDATE Trump: Netanyahu „nu are altă opţiune” privind un eventual acord cu Iranul. „Eu decid totul”

Președintele american Donald Trump a afirmat că premierul Israelului, Benjamin Netanyahu, „nu are altă opţiune” decât să accepte orice înțelegere pe care Statele Unite o vor negocia cu Iranul pentru a opri conflictul din zonă, potrivit AP.

Într-un interviu acordat publicației Financial Times, Trump a susținut că el este cel care stabilește cursul negocierilor și i-a transmis un mesaj ferm liderului israelian.

„Nu are altă opţiune”, a declarat Trump despre Netanyahu. „Eu decid tot. El nu decide”, a spus liderul de la Casa Albă, conform Financial Times.

Aceste afirmații apar într-un moment de tensiune accentuată în Orientul Mijlociu, după noile schimburi de atacuri dintre SUA și Iran și în contextul confruntărilor dintre Israel și gruparea Hezbollah, sprijinită de Teheran.

Conform informaţiilor din presa americană, Trump l-ar fi telefonat pe Netanyahu pentru a-l îndemna să nu răspundă loviturilor lansate de Iran, în scopul de a evita o escaladare a conflictului și de a proteja negocierile.

Președintele american a subliniat că atacurile recente ale Iranului nu îi modifică planurile de a încheia un acord.

„Suntem foarte aproape de o înțelegere și nu vreau ca totul să explodeze din cauza celor întâmplate”, a remarcat Trump într-un alt interviu pentru Axios.

Tonul dur pe care liderul american îl foloseşte la adresa lui Netanyahu sugerează o posibilă deteriorare a relaţiilor dintre cei doi aliaţi tradiţionali.

Conform presei din SUA, Trump și-ar fi exprimat recent nemulţumirea faţă de premierul israelian, descriindu-l într-un apel telefonic ca fiind „complet nebun”, în contextul planurilor Israelului de a lovi capitala Libanului, Beirut.

Armistiţiul stabilit în aprilie între Iran și Statele Unite se confruntă cu presiuni tot mai mari, din cauza atacurilor reciproce şi a tensiunilor regionale care continuă să ameninţe stabilitatea Orientului Mijlociu.

UPDATE Israelul închide punctele de trecere Rafah și Kerem Shalom către Gaza, după atacul Iranului

Agenţia guvernamentală israeliană COGAT, responsabilă cu coordonarea activităţilor guvernamentale în teritorii şi cu implementarea politicii civile în Cisiordania şi Gaza, anunţă că Israelul închide trecerile Rafah şi Kerem Shalom spre Gaza până la o nouă notificare, potrivit Sky News.

Închiderea face parte dintr-o „serie de măsuri de securitate necesare” adoptate în urma atacului cu rachete al Iranului asupra Israelului, a adăugat instituţia.

COGAT susţine că aceste închideri nu vor afecta situaţia umanitară din Gaza, deoarece „cantităţile semnificative de alimente care au intrat în Fâşie de la începutul armistiţiului depăşesc cu mult nevoile nutriţionale ale populaţiei”.

Ce ştim până acum: Iranul a lansat mai multe valuri de rachete asupra Israelului, invocând că atacul reprezintă un răspuns la loviturile israeliene asupra Beirutului. Israelul susţine că a interceptat rachetele, însă tensiunile rămân ridicate, iar oficialii israelieni discută deja posibilitatea unei riposte. Între timp, Donald Trump a cerut calm, solicitând Iranului să revină la negocieri și anunţând că îl va suna pe Benjamin Netanyahu pentru a-l îndemna să nu reacţioneze militar.

UPDATE Trump îi cere lui Netanyahu să nu riposteze

Trump a declarat într-un interviu că l-a sunat „chiar în acel moment” pe prim‑ministrul israelian Benjamin Netanyahu pentru a-i spune să nu răspundă.

„Rachetele iraniene nu au lovit pe nimeni. Sper ca Israelul să nu riposteze. Dacă Bibi va răspunde cu un atac, situaţia se va prelungi așa cum s‑a întâmplat în ultimii 47 de ani sau în ultimii 3 000 de ani.”

„Suntem foarte aproape de un acord final cu Iranul. Va fi un acord bun. Nu vreau să se destrame din cauza a ceea ce se întâmplă acum”, a adăugat Trump.

„Sunt pe cale să-l sun chiar acum pe Bibi și să-i spun să nu riposteze. Amândoi și-au făcut deja partea. Israelul a avut atacul său, iar Iranul a avut atacul său. Nu avem nevoie de încă unul”, a precizat liderul american.

UPDATE „Teheranul trebuie să ardă”: reacţie dură din Israel după atacul iranian cu rachete

Ministrul israelian al Securităţii Naţionale, Itamar Ben‑Gvir, a transmis un mesaj dur în urma noilor atacuri iraniene asupra Israelului, pe fondul unei escaladări rapide în regiune.

„În această seară, Teheranul trebuie să ardă!”, a scris Ben‑Gvir, în ebraică, într-o scurtă postare pe X.

Publicaţia americană Axios citează un oficial israelian care a precizat că Israelul intenţionează să riposteze la atacul iranian.

UPDATE Iranul explică atacurile din această noapte

Gardă Revoluţionară Islamică din Iran (IRGC) a declarat într-un comunicat că atacurile din seara aceasta asupra Israelului „au servit drept avertisment”.

Se adaugă că, în cazul în care „actele de agresiune” ale Israelului – referindu-se la atacul asupra Libanului de mai devreme – se vor repeta, răspunsurile viitoare vor fi „mai ample”, vizând „toate” ţintele americane şi israeliene din regiune.

IRGC a specificat că a vizat baza aeriană Ramat David, situată la sud‑est de Haifa, prin utilizarea de rachete balistice.

UPDATE Trump mesaj către Iran după atacul cu rachete

Preşedintele SUA, Donald Trump, a îndemnat Iranul să revină la masa negocierilor, după ce acesta a lansat rachete spre nordul Israelului.

„Ce i‑aș sugera Iranului: Aţi lansat rachetele, asta e tot. Întoarceţi-vă la masa negocierilor şi ajungeţi la un acord”, a explicat Trump pentru Fox News.

UPDATE Donald Trump a fost informat. Iran a lansat un al doilea val de rachete

Axios relatează că Donald Trump a fost pus la curent cu evoluţia situaţiei, în contextul în care Israelul semnalează un al doilea val de rachete lansate din Iran.

UPDATE Iranul a lansat un atac asupra Israelului

Teheranul susţine că atacul reprezintă un răspuns la loviturile israeliene asupra Beirutului. Ebrahim Rezaei, consilier de rang înalt al liderului suprem al Iranului şi purtător de cuvânt al comisiei pentru securitate naţională şi politică externă, a declarat că Iranul a avertizat în repetate rânduri că nu va tolera încălcarea armistiţiului şi atacurile asupra Libanului.

„Agresorii au primit răspunsul în această seară”, a afirmat Rezaei.

Oficialul iranian avertizase anterior că Teheranul va oferi un răspuns „dureros” atacului israelian asupra Beirutului, unde armata israeliană a susţinut că a lovit un centru de comandă al Hezbollah.

Atacul Iranului vine după ce Israelul a efectuat lovituri asupra unor ţinte din capitala Libanului, într-o zonă considerată bastion al grupării Hezbollah, aliat al Teheranului.

UPDATE Israelul susține că a interceptat toate rachetele lansate de Iran

Israelul a anunțat, în această seară, că a interceptat toate rachetele lansate de până acum de Iran, în timp ce forțele armate au raportat noi lansări din teritoriul iranian.

Conform Forţelor de Apărare ale Israelului, sistemele defensive funcţionează pentru a capta amenințările. Armata israeliană anunța anterior că se pregătește pentru eventuale tiruri asupra teritoriului său în următoarele ore.

Atacul din această seară complică şi mai mult eforturile de a menține un armistițiu fragil între Washington, Tel Aviv și Teheran.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara