Protestele continuă în Serbia: Vucic promite demisia și declanșează SCANDALUL care va zgudui lumea!

Date:

Duminică, mii de oameni s-au adunat în Kraljevo pentru a continua protestele împotriva guvernării de la Belgrad, în ciuda anunțului făcut sâmbătă de președintele Aleksandar Vučić că își va părăsi mandatul.

Acest protest se înscrie în valul declanșat de tragedia de la gara din Novi Sad, din noiembrie 2024, când prăbușirea acoperișului a soldat cu 16 morți.

Fapta a devenit un simbol al ineficienței și corupției guvernamentale, declanșând cele mai mari demonstrații din Serbia de la căderea lui Slobodan Milošević în anul 2000, potrivit Reuters.

Totuși, anumiți analiști politici consideră că demisia lui Vučić nu va însemna retragerea sa totală din politică. Ei susțin că liderul sârb ar putea candida pentru funcția de prim‑minister și ar putea sprijini numirea unui apropiat să devină președinte.

„Voi rămâne președinte doar câteva săptămâni, apoi voi demisiona”, a declarat Vučić sâmbătă, adăugând că se va implica în campania Partidului Progresist Sârb pentru a ajuta formația să câștige alegerile viitoare.

În contextul acestor proteste, Ministerul Afacerilor Externe a emis o avertizare de călătorie, recomandând cetățenilor români să fie deosebit de prudenți în timpul deplasărilor în Serbia.

Share post:

Popular

Mai multe articole asemănătoare
Știri

Imagine principalaImagine secundara Imagine tertiara