Cristela, soția lui Călin Georgescu, a luat cuvântul în direct luni seara, în cadrul emisiunii „În culisele Statului Paralel”, moderată de Anca Alexandrescu, și a abordat subiectul sancțiunilor financiare de amploare primite, precum și al presiunilor exercitate asupra Familiei sale.
Cristela Georgescu face referiri la un presupus „climat de hărțuire permanentă”, susținând că familia este confruntată cu amenzi pe care le consideră disproporționate și cu proceduri administrative abuzive.
„Este adevăr că am beneficiat de foarte multe binecuvântări și de o mângâiere intensă în această perioadă. Comunitatea este activă, credincioșii se ajută reciproc, se sprijină și colaborează. Tocmai pentru că, așa cum am menționat, consider că este esențial ca publicul să înțeleagă că nu este vorba doar despre un individ care este supus unei hărțiri continue și unei persecuții din partea instituțiilor și a administrației, ci și despre o familie care suportă neavoidabil efectele acestui mod de acțiune, care, de altfel, se ascunde sub masca democrației.
Dacă mă voi gândi mai mult, pot spune că este vorba de fapt de două familii: familia noastră mică și familia mai mare de aici. El este de fapt hărțit, anulat, interzis, și continuă să fie supus unor presiuni care au depășit orice limite, în sensul că nu îi este permis să aibă o viață normală de tată. Există mai multe tipuri de proceduri. Cele legale sunt gestionate de avocații noștri. Personal, mă ocup de la început de partea administrativă, de aceste amenzi, controalele și plângerile care persistă de peste un an de la anularea alegerilor și care nu au nicio legătură cu alegerile sau cu legea cultelor”, a declarat Cristela Georgescu.
Cristela Georgescu: „Trebuie să fim extrem de prudenți, pentru că nu ne putem permite să ne blocăm accesul la contul propriu„
„Doresc să vă anunț că în prezent, spre exemplu, există două amenzi foarte mari care au fost aplicate anul trecut. Procesele-verbale au fost emise anul trecut. Împotriva lor am depus contestație. Rețineți că după ce le-am achitat, la recomandarea avocaților, nu mai putem susține că este vorba de o poprire, ca și când nu am plătit amenda. Nu, este crucial să fim foarte precauți, deoarece nu ne permitem să nu avem acces la contul propriu. Și aceste două amenzi arată absurditatea și disproporționalitatea sancțiunilor. Una este de 10.000 de euro, cealaltă de 40.000.
Amenzile au fost aplicate primăvara anului trecut și amânate; am primit una în decembrie, de 10.000 de euro, de la Autoritatea Națională pentru Supravegherea Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, pentru o pretinsă încălcare a GDPR.
Aceasta evidențiază în mod clarevident climatul de hărțuire cu care ne confruntăm, prin faptul că nu beneficiam de un proces, ci de o sentință. În realitate, am fost sancționați pe baza unei aparențe, creată artificial și dovedită de avocatul nostru specializat în GDPR, comparabilă cu a fotografia pe cineva ținând un pachet de țigări, apoi a susține că a fumat, fără a produce dovadă. Nouă ni s-a reproșat că am colectat date personale pe site-ul lui Călin, CălinGeorgescu.ro. Să rețineți că în perioada 12 decembrie – 6 aprilie, ceea ce este un nonsens, deoarece era oricum după anularea alegerilor.
Pe site nu am colectat nicio dată personală, pentru că a fost un site de prezentare, nu de înregistrare. Bine, ne-a reproșat că am colectat date personale folosind un quiz de marketing și formularul de contact, deși pe acesta nu existed câmpuri obligatorii pentru date personale. Utilizatorii au completat. Nu am folosit un quiz de marketing, nu am colectat date personale. Contestăm amenda, am cerut anularea sau reducerea ei, dar în sentință, această amendă nu poate fi admisă măcar în recurs, pentru că ar constitui fapte de o gravitate fără precedent și un pericol social.
Ne-au acuzat, așa cum am spus, pe baza unei capturi de ecran făcute de cineva care nu a dorit să-și dezvăluie identitatea. Ei ne-au spus că au primit de la o persoană o reclamație că noi am colectat date personale, ceea ce nu este adevărat”, a mai spus Cristela.
„Contestația noastră a fost respinsă”
„Contestația noastră a fost respinsă fără ca instanța, să observăm, să țină cont de notele scrise, de experimentele avocatului, de neregulile din procesul-verbal al autorității, de faptul că nu a fost respectată procedura prin care inițial se aplică un avertisment, iar amenda abia în cazul nerespectării indicațiilor din procesul-verbal. Nu s-a ținut cont nici de experimentul efectuat de avocat în instanță, care a demonstrat cât de ușor se poate simula realitatea și crea aparența unei încălcări a GDPR, chiar pe site-uri ale autorităților. Autoritatea nu a arătat concret ce fapte am săvârșit. Chiar legea privind cookie-urile, să reținem, nu se aplică persoanelor fizice. Vom contesta această sentință săptămâna viitoare.
A doua amendă este de la AEP (Autoritatea Electorală Permanentă) și se ridică la 40.000 de euro. Am fost sancționați pe motiv că s-ar pretinde că nu este verid că Călin Georgescu nu a cheltuit bani pentru o nouă campanie electorală.
Această concluzie a fost dedusă pe baza unor întrebari adresate unui număr de zeci de persoane, pe care majoritatea le cunoaștem foarte puțin, anume voluntari, cărora li s-a solicitat să răspundă la următoarele: dacă au primit donații sau împrumuturi în numele lui Călin Georgescu, dacă au încasat bani de la terți, dacă au făcut cheltuieli în numele său și dacă au produs și distribuit materiale de propagandă pentru el”, a declarat Cristela Georgescu.

