Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat recent că l-a demis pe Sorin Lucaci din funcția de director al Administrației Naționale „Apele Române”. Decizia a fost luată în contextul în care România a pierdut peste 300 de milioane de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), fonduri care erau esențiale pentru infrastructura critică de apărare împotriva inundațiilor.
Potrivit declarației ministrului Mediului, reforma instituției Apele Române este esențială pentru a aduce transparență și pentru a pune experiența reală la nivel de leadership în folosul proiectelor critice pentru sute de mii de români expuși la riscul unor inundații. Diana Buzoianu a subliniat că nu s-a construit niciun kilometru de dig din peste 400 care puteau fi construite, iar din cele 13 baraje prevăzute, doar unul singur va mai fi finanțat. De asemenea, din 13 poldere, a mai rămas doar un singur polder, restul fondurilor fiind tăiate de Comisia Europeană.
În urma demiterii lui Sorin Lucaci, Diana Buzoianu a anunțat că va fi numit un director interimar la „Apele Române” pentru o perioadă de tranziție, care va avea un mandat de transparentizare și reorganizare a instituției. Ministra Mediului a subliniat că instituția trebuie să fie eficientizată în lunile următoare pentru a putea face față provocărilor legate de managementul apei și protecția împotriva inundațiilor.
Decizia ministrului Mediului vine în contextul în care există presiuni pentru o gestionare mai eficientă a fondurilor europene și pentru o abordare mai transparentă și mai responsabilă a proiectelor de infrastructură critică. Schimbarea la conducerea Apele Române poate reprezenta un pas important către îmbunătățirea capacității României de a gestiona și implementa proiecte vitale pentru protecția mediului și a populației.

